innerbanner

ניתוח פזילה בילדים ומבוגרים

מטרת הניתוח


ניתוח הפזילה מיועד להביא את העיניים למנח בו הן תהיינה ישרות ומקבילות זו לזו. מנח זה עשוי למנוע התפתחות עין עצלה ולשפר  את התפקוד הדו-עיני.


הפעולות הכירורגיות


לכל עין שישה שרירים המניעים אותה לכל הכיוונים. השרירים מחוברים אל הדופן החיצונית של גלגל העין. במהלך הניתוח ניתן לעשות את הפעולות הבאות:

 • החלשת שריר


  פעולה זאת מתבצעת ע"י ניתוקו מגלגל העין וחיבורו חזרה אליה אך במיקום אחורי יותר לאורך מסלולו הטבעי. במצב זה השריר רפוי יותר ואזור החיכוך שלו עם העין קטן- מה שמביא להחלשת פעולתו.

 • חיזוק שריר


  פעולה זאת מתבצעת ע"י ניתוק השריר מגלגל העין, קיצורו ע"י כריתת פיסה באורך מספר מילימטרים מהשריר, וחיבורו חזרה למקומו הטבעי על גלגל העין. מצב זה יוצר מתח גדול יותר בשריר ומחזק את פעולתו.
  ניתוח פזילה בילדים ומבוגרים | ד

 
אין צורך בהוצאת תפרים


התפרים נמסים ונעלמים מעצמם תוך מספר שבועות לאחר הניתוח.


האם ניתן לנתח בלייזר?


כיום אין בעולם ניתוחי פזילה בלייזר. הלייזר משמש בניתוחי עיניים אחרים כגון הסרת משקפיים אך לא בניתוחי פזילה.

תפרי התאמה


זוהי שיטה המיועדת לאפשר כיוונון נוסף של העיניים לאחר הניתוח במידה ועדיין נותרה פזילה. למעשה מדובר ב"מקצה שיפורים" שבו לאחר שהמנותח התעורר מן הניתוח נערכת  בדיקת פזילה קצרה. אם נמצאה שארית פזילה מרדימים את התחושה בעיניים ע"י טיפות וג'ל של אלחוש מקומי, ומבוצע כיוונון נוסף של התפרים. כוונון התפרים מגדיל את סיכויי הצלחת הניתוח. שיטה זו ניתנת ליישום רק במקרים בהם המנותח מסוגל לשתף פעולה, ולכן מתאימה בעיקר למבוגרים.

סיכויים וסיכונים


ניתוחי פזילה הינם ניתוחים בטוחים בדרך כלל. סיכויי ההצלחה משתנים בין סוגי הניתוחים השונים, אך הם גבוהים במרבית הניתוחים. במקרים בהם נותרת פזילה לאחר הניתוח, מדובר בד"כ בפזילה קטנה שאינה מפריעה קוסמטית, ובמקרי הצורך ניתן לטפל בסגירות עין, משקפיים (רגילים או פריזמטיים) או בתרגילי עיניים. במקרים המועטים בהם נותרת פזילה גדולה ניתן לבצע ניתוח נוסף. הראיה בדרך כלל אינה משתנה לאחר ניתוח הפזילה.

ההרדמה בניתוחי פזילה בילדים


ניתוחי פזילה בילדים מתבצעים תמיד בהרדמה כללית. במבוגרים ניתן לנתח בהרדמה כללית או מקומית, לפי מצב בריאותו של המנותח, העדפתו והחלטת הרופאה. בציבור קיימים חששות רבים מההרדמה, שרובם אינם מוצדקים. ההרדמה כיום הינה תהליך בטוח, וניתן לפני כל ניתוח להיפגש עם רופא מרדים בביה"ח לבדיקה ולדיון בנושא ההרדמה כדי לקבל מענה לכל השאלות.


מהלך יום הניתוח


ניתוח הפזילה בדרך כלל אינו מצריך אשפוז. יש להגיע לביה"ח בבוקר הניתוח, כשהמנותח בצום. במידה ומדובר בילד: הוא ילווה ע"י אחד מהוריו לתוך חדר הניתוח עצמו עד שהוא מורדם. כשהילד ישן, עוזב המלווה את חדר הניתוח והניתוח מתבצע. עם סיום הניתוח, וההעברה לחדר ההתאוששות, מצטרף ההורה אל הילד, כך שלמעשה בעת שהילד מודע לסובבים אותו תמיד ימצא לידו אחד מהוריו. לאחר התאוששות של מספר שעות בביה"ח וחזרה לערנות ולתפקוד תקין משוחרר המנותח לביתו.


מראה העיניים לאחר הניתוח


לאחר ניתוח הפזילה בדרך כלל אין צורך בחבישת העיניים. העיניים עשויות להיות מעט אדומות, לדמוע, וניתן לנגב בעדינות מסביבן. שינוי בפזילה נראה מיד לאחר הניתוח, אך המנח החדש של העיניים מגיע למצב יציב וסופי רק כארבעה עד שישה שבועות לאחר הניתוח. לכן יש להתאזר בסבלנות.


מה מרגישים לאחר הניתוח?

 • חוסר נוחות בעיניים


  לעיתים המנותח מעדיף לשכב בעיניים עצומות כעין "מנגנון הגנה" ויש לאפשר לו זאת.

 • טשטוש ראיה


  הדבר נובע בדרך כלל מטיפות להרחבת האישונים הניתנות במהלך הניתוח. תופעה זו חולפת מעצמה תוך מספר שעות.

 • כאב מסוים בעת הנעת השרירים


  בדרך כלל אין מדובר בכאב חזק. אם יש צורך ניתן לתת תרופות נגד כאבים.

 • כפילות ראיה


  קיימת במיעוט המקרים עד להסתגלות העיניים והתאום ביניהם למיקום החדש של העיניים. זו חולפת בדרך כלל מעצמה תוך ימים לאחר הניתוח.

הטיפול בעיניים לאחר הניתוח

 • ניקוי העיניים


  בימים הראשונים לאחר הניתוח אין לגעת בעיניים עצמן. ניתן לנקות סביבן בעדינות. בהמשך ניקוי העיניים יעשה עם צמר גפן ומים רתוחים למניעת זיהומים.

 • הזלפת טיפות עיניים


  למשך שבועות בודדים לאחר הניתוח, לפי הוראות הרופאה, על מנת למנוע זיהומים ולהחיש את ההחלמה.

חזרה לפעילות


ילדים שבים לפעילות בדרך כלל תוך ימים ספורים לאחר הניתוח. במבוגרים ובמיוחד במקרים של ניתוח חוזרים עשוי החזרה לפעילות לארוך מעט יותר.


המלצות תפקודיות לתקופת ההחלמה

 • מותר לקרוא, לעבוד על מחשב ולצפות בטלוויזיה - על פי נוחות המנותח.

 • רצוי להרכיב משקפי שמש מחוץ לבית על מנת להקל על העיניים.

 • אין לשפשף את העיניים - מחשש לזיהומים ולפגיעה בתפרים.

 • אין לרחוץ בים או בבריכה לפחות שבועיים לאחר הניתוח - מחשש לזיהומים.

 • חובה להימנע מהרמת משאות כבדים ופעילות גופנית מאומצת – שבועות ספורים לאחר הניתוח.

 • יש להימנע מחשיפה לחול ולאבק בחצר ביה"ס/הגן, בבסיס הצבאי, במקום העבודה (לעוסקים בחקלאות, בניין וכו').