המדריך המלא: אמבליופיה (עין עצלה)


איך מתפתחת מערכת הראיה?

ניתן לדמות את מערכת הראיה למצלמה המחוברת ע"י כבל USB למחשב. 

העין שלנו, זו המצלמה, משדרת את התמונה שהיא קולטת למוח, שהוא המחשב, דרך עצב הראיה שהוא המקביל לכבל usb. יש הבדל אחד משמעותי בין שתי המערכות.
פענוח התמונה במחשב מתבצע בהתאם לתוכנה שנמצאת במחשב.


במוח שלנו אין תוכנה מוכנה שכזו. אזורי פענוח התמונה במוחנו מתפתחים מיום שנולדנו ועד סביבות גיל 7-8. התפתחותם התקינה תלויה בכך שיקבלו מכל אחת משתי העיניים שלנו - תמונה חדה וברורה, שווה בגודלה ובצורתה לזו שנתקבלה מהעין השניה.


אמבליופיה (עין עצלה) נוצרת כשכל אחת מהעניים משדרת תמונה שונה, או לא ברורה אל המוח בגיל הצעיר. במקרים אלה מתעכבת ההתפתחות של האיזורים המפענחים במוח ונוצרת התופעה הנקראת אמבליופיה (עין עצלה) שמתבטאת בראיה לקויה בעין אחת או בשתצי העיניים.

כיון שמערכת הראייה מתפתחת בגיל הרך ומגיעה לבשלותה בגילאי 7 בקירוב, זוהי התקופה הקריטית שבה חייב מרכז הראייה במוח לקלוט כל הזמן תמונות חדות, ברורות וזהות, כדי לאפשר לחדות הראייה בשתי העיניים להתפתח בצורה תקינה ןהמנע מהתפתחות אמבליופיה

 

אמבליופיה | ד

גורמי סיכון להתפתחות עין עצלה

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שבמידה והתופעה אינה מטופלת בתקופה הקריטית שבה מתפתחת מערכת הראייה, עלולה הפגיעה להיות בלתי הפיכה והילד יוותר למשך כל חייו עם חדות ראייה לקויה. ניתן למנות כמה מצבי רקע שכיחים העלולים להוביל להתפתחות של עין עצלה בהם פזילה, ומצבים המצריכים משקפיים כגון: היפראופיה (רוחק ראייה), מיופיה (קוצר ראיה) גבוהה, אסטיגמטיזם (צילינדר) ואנאיזומטרופיה (הבדל במספרים בין העיניים).

פעוטות הסובלים מאמבליופיה לרוב אינם יודעים עדיין להסביר את עצמם לסביבתם וגם אינם מודעים לכך שראייתם לקויה ושניתן לראות באיכות טובה יותר. לתופעת העין העצלה אין במקרים רבים סימנים חיצוניים (כמו לדוגמה פזילה) ולכן יש לפנות לבדיקת עיניים שגרתית כדי לאפשר אבחנה.

 

דרכי הטיפול בעין עצלה

מומלץ לגשת עם התינוק לבדיקה אצל רופא עיניים לילדים כבר בגיל 6-8 חודשים על מנת לשלול גורמי סיכון להתפתחות אמבליופיה, עם זאת, כדאי לפנות לבדיקת עיניים אף קודם במקרים של תינוק שנולד פג, תינוק עם עיכוב התפתחותי או שאינו עוקב בעיניו אחר גירויים בתנועה. כמו כן, מומלץ לגשת עם הפעוט לבדיקה במידה וישנה היסטוריה משפחתית של בעיות עיניים ואו כשמתעורר חשד לבעיות בעיניים וראייה לקויה.

הטיפול באמבליופיה כולל על פי רוב שני מרכיבים: הראשון והבסיסי הוא טיפול בגורם שהוביל להתפתחות התופעה, אם על ידי הרכבת משקפיים, ניתוח או טיפול משולב. המרכיב השני הוא עידוד והמרצת השימוש בעין העצלה ע"י החלשה מבוקרת של העין החזקה. ניתן לעשות זאת במספר שיטות כגון כיסוי העין החזקה ברטיות למשך מספר שעות כל יום, הזלפת טיפות בעין החזקה לטשטוש הראייה בה, או הרכבת משקפיים עם עדשה מטשטשת לעין החזקה.

 

כל מה שחשוב לדעת על עין עצלה בקרב ילדים

עין עצלה (אמבליופיה) נחשבת לתופעה שכיחה אצל ילדים ומאופיינת בקרב 5% - 2% מהאוכלוסייה. מדובר במצב שבו הראייה בעין אחת אינה מתפתחת כראוי, זאת על אף שהמבנה האנטומי שלה תקין, כך שהילד מסתמך על העין הדומיננטית כדי לפצות. המשמעות היא שראייתו הכללית הדו-עינית טובה פחות. 

בהקשר זה, חשוב להבהיר כי במקרים רבים העין נדמית תקינה לחלוטין והילד לכאורה מתפקד כרגיל, ועדיין הוא עלול ללקות בתופעה, ולעתים אף באופן חמור. ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שהחל מרגע הלידה מתחילה מערכת הראייה להתפתח, באמצעות גירויים שמועברים מהעיניים למרכז הראייה במוח. כדי שחדות הראייה תתפתח בשתי העיניים באופן תקין, נדרש מרכז הראייה במוח לקבל כל הזמן גירויים חשמליים משתי העיניים, בו זמנית ובצורה שווה.

 

כיצד מתפתחת עין עצלה? 

מערכת הראייה מתפתחת במשך 7 עד 8 שנות החיים הראשונות, ורק בגילאים הללו היא מגיעה ליכולת תפקוד מלאה. זוהי תקופה קריטית, ובמידה ובמהלך תקופה זו מקבל מרכז הראייה במוח גירויים משובשים ובלתי ברורים מאחת העיניים, או שכול אחת מהעיניים מעבירה למרכז המוח גירויים שונים (כמו במצב של בפזילה), המוח לומד בהדרגה להתעלם מהגירוי שמתקבל מאחת העיניים, כדי להימנע מראייה כפולה. 

תופעה זו מכונה "עין עצלה". אם ההפרעה איננה נחשפת ומטופלת בזמן, דהיינו במהלך התקופה שבה מערכת הראייה עדיין מתפתחת, שאז עשויה הראייה להינזק בצורה בלתי הפיכה. יתירה מכך, ככול שמתחילים בטיפול בגילאים הרכים יותר, כך גדלים סיכויי ההצלחה של הטיפול.

 

דרכי טיפול בעין עצלה

בניגוד לפזילה, עין עצלה איננה ניתנת לזיהוי על ידי הסובבים. מנגד, ילדים על פי רוב אינם מתלוננים על כך שראייתם ירודה, אם בשל גילם הצעיר וחוסר היכולת שלהם להתבטא עדיין ואם מהסיבה שהם אינם מודעים לכך שקיימת אפשרות לראות באופן חד וברור יותר. לפיכך, מומלץ להורים לגשת לבדיקות עיניים שגרתיות עם הילד, אף היעדר תלונות מצדו או סממנים מחשידים. 

ישנם מספר מצבי רקע שעשויים לפגוע בהתפתחות הראייה ולהוביל לעין עצלה, בהם פזילה, הפרעות מיקוד (דוגמת קוצר ראייה או רוחק ראייה), וכן צניחת עפעף, כיב בקרנית וקטרקט מולד. הטיפול בעין עצלה מתמקד תחילה בתיקון הגורם שבגינו התפתחה הבעיה הבסיסית, אם באמצעות ניתוח, משקפיים או טיפול משולב, כשבשלב שלאחר מכן נוקטים בשיטות שונות (כיסוי העין הדומיננטית ברטייה, הרכבת משקפיים בעלי עדשה מטשטשת או שימוש בטיפות לטשטוש הראייה) כדי לאלץ את העין העצלה להתאמץ לראות.