הורים? כל מה שצריך לדעת על פזילת חן בקרב תינוקות


פזילת חןפזילת חן נחשבת לתופעה שכיחה למדי בקרב תינוקות, ולא אחת קורה שהורים המביטים בתינוקם משוכנעים שהוא פוזל, מאחר והעיניים אינן מקבילות זו לזו ואינן ממוקדות על אותה הנקודה במרחב. יחד עם זאת, בדיקה פשוטה אצל רופא עיניים ילדים תוכיח מיד שמדובר למעשה בפזילה מדומה הנובעת בשל אשליה אופטית, אך איננה קיימת במציאות. 

אז מה זה בעצם פזילת חן, מה הסיבה לתופעה הזו אצל תינוקות, באיזה גיל היא אמורה לחלוף מאליה ומתי מומלץ לפנות עם התינוק לאבחון ולטיפול? ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת ש- 75% מהתינוקות בקירוב נולדים עם חוסר תאום, לכאורה, בין העיניים, כשכול עין ממוקדת על אובייקט אחר. 

אשליה אופטית המדמה פזילה

ואף על פי כן, אין סיבה אמתית לדאגה בקרב ההורים, שכן אצל רוב התינוקות נעלמת הפזילה עד הגיעם לגיל 3 חודשים באופן טבעי, כשבגיל שנה חדות ראייתם היא מיטבית ובעלת יכולת לראיית צבעים ותפיסת עומק ומרחב. 

פזילת חן (מכונה בעגה הרפואית "פזילה מדומה" ובלטינית Pseudo-strabismus) הנה מצב דמוי פזילה, כשבפועל ומנח העיניים שלהם ישר ומקביל. מדובר, כאמור, בתופעה נפוצה אשר נובעת ממבנה הפנים והעפעפיים אצל תינוקות ומקפלי העור שבצידי העפעף. 

תופעה זו שכיחה אף יותר בקרב ילודים אסייתיים. לתינוקות יש לעתים גשר אף רחב ואו קפלי עור בשולי העפעף, המסתירים חלק מהעין ויוצרים אשליה אופטית המדמה פזילה. התופעה בולטת בעיקר כשהתינוק מפנה את מבטו הצידה, כשבמצבים הללו מסתיר קפל העור חלק ניכר מהעין שלו.

הסיבות לתופעת הפזילה המדומה

קיימים גורמים שונים לפזילת חן, כמו מבנה עפעפיים, קפלים אפיקנטליים (קפל עור בעפעף העליון שגורם לעיניים להיראות מלוכסנות ומדמה פזילה כלפי פנים), מרחק קטן או גדול במיוחד בין האישונים, זווית קאפה חיובית או שלילית (הזווית שבין ציר הראייה לציר האישון) וכן הלאה. רמז לכך שמנח העיניים אכן ישר הוא כשמאירים על עיניי התינוק עם פנס.

במקרים של פזילה מדומה, ניתן לראות שרפלקס האור הנו סימטרי בין העיניים ונופל בדיוק במרכז האישון. עם זאת, חשוב להדגיש שרק רופא עיניים יכול לקבוע בוודאות שאכן מדובר בפזילה מדומה, וכול חשד לפזילה אצל הילד דורש בדיקה רפואית. פזילת החן נעלמת על פי רוב מאליה באופן טבעי לכול המאוחר בגיל שנה, כשפני התינוק גדלות ורוחב גשר האף מצטמק.

מהי פזילת חן ומהן הסיבות להופעתה? 

אחת הסיבות המרכזיות לביקור של הורים צעירים במרפאת עיניים לילדים היא חשש שהתינוק שלהם פוזל. במקרים רבים עתידה הבעיה לחלוף מאליה עם הזמן, בעוד שבמקרים אחרים מדובר בכלל בפזילת חן. 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שפזילת חן היא תופעה נפוצה למדי אצל תינוקות, ולעתים קורה שההורים משוכנעים שתינוקם פוזל, שכן העיניים שלו נדמות כאילו הן אינן ממוקדות יחדיו על אותה המטרה במרחב, דהיינו כל עין מביטה על מטרה אחרת. 

עם זאת, רופא עיניים ילדים יכול באמצעות בדיקה פשוטה לשלול פזילה אמתית ואף לקבוע בוודאות שמדובר בפזילה מדומה שאינה קיימת במציאות, אלא נגרמת בעצם מאשליה אופטית. באופן כללי, 3 מכול 4 תינוקות נולדים ללא תאום בין העיניים, כשכול אחת מהן ממוקדת על מטרה שונה.

 

אשליה אופטית הנגרמת ממבנה הפנים של תינוקות

עם זאת, מדובר בתופעה טבעית שעתידה במרבית המקרים לחלוף מאליה בתוך חודשים ספורים, כך שלהורים אין סיבה לדאגה. למעשה, חדות ראייתם של התינוקות הופכת למיטבית בסביבות גיל שנה עם יכולת לתפיסת עומק ומרחב. 

פזילת חן או פזילה מדומה (בלטינית Pseudo-strabismus) איננה פזילה אמתית, כשבפועל העיניים שלהם מקבילות זו לזו וממוקדות על אותו האובייקט בכול נקודת זמן. האשליה האופטית נגרמת ממבנה הפנים של התינוקות, מגשר אף רחב ואו מקפלי העור בשולי העפעפיים. 

קפלי העור מסתירים חלק מהעין ויוצרים לעתים קרובות אשליה של פזילה. התופעה נפוצה מאוד בקרב אוכלוסיות המתאפיינות בעיניים מלוכסנות כמו בדרום מזרח אסיה, מרכז אסיה, דרום אמריקה ועוד. 

 

תופעה החולפת מאליה עד גיל שנה

התופעה מובלטת אף יותר כשהתינוק מסית את מבטו אל הצדדים, שאז חלק ניכר מהעין מוסתר ידי קפל העור. בקרב רוב הילדים חולפת אותה פזילת חן ונעלמת עד גיל שנה, כשפניו של התינוק גדלות ובמקביל הולך ומצטמק רוחב גשר האף. 

ניתן להיווכח שמנח העיניים אכן ישר ומקביל כשמאירים עם פנס על עיניו של התינוק. במצבים של פזילה מדומה, אפשר להבחין שרפלקס האור משתקף באותו המקום בדיוק בשתי העיניים ונראה במרכז האישון. במידה וקיימת פזילה אמתית, שאז האור ישתקף בכול עין במקום אחר. 

 

על אף שמדובר בבדיקה ביתית פשוטה, חובה לקחת את התינוק לבדיקה, שכן רק רופא עיניים ילדים יכול לשלול חשד לפזילה, זאת באמצעות בדיקת עיניים מלאה. בדיקה זו נועדה לשלול גם גורמי סיכון לעין עצלה, קוצר ראיה, רוחק ראיה וליקויים נוספים.