אורטופטיסטית - מה היא?


הומלץ לכם לגשת עם הילד לבדיקה אצל אורטופטיסט (על פי רוב אורטופטיסטית)? אורתופטיקה מהווה תחום רפואי מוכר ברפואת עיניים, והעיסוק במקצוע מותנה בקבלת רישיון מטעם משרד הבריאות. האורתופטיקה עוסקת במדידות, הערכה וטיפול בהפרעות שונות הקשורות במערכת הראיה, כגון מיקוד ראיה/פזילה, עין עצלה, והתאמת משקפיים לילדים.

חשוב להבהיר שאורטופטיסטית אינה רופאת עיניים וגם לא אופטומטריסטית, לפיכך ההערכה האורטופטית איננה משמשת כתחליף לבדיקה אצל רופא העיניים. האורטופטיסטית עובדת בשיתוף פעולה מלא עם רופאי העיניים ובדיקתה משלימה את זו רופא העיניים.

 

מה כוללת הערכה אורטופטית?

ככלל, מומלץ לגשת לבדיקה או טיפול אצל האורטופטיסטית רק לאחר בדיקה ראשונית של רופא העיניים עם המלצה מתאימה. כאמור, הערכה אורטופטית כוללת, בין היתר, בדיקת חדות ראייה, בדיקת תפקוד שתי העיניים יחד (כגון בדיקת ראית תלת-מימד),  מיקוד ראיה (בדיקת פזילה)  תנועות העיניים, וצורך במשקפיים. 


לאחר שהמטופל ניגש להיבדק אצל רופא עיניים ולאחר ההערכה האורטופטית, יכולה האורטופטיסטית להורות על ביצוע תרגילי עיניים לשיפור המיקוד, להמליץ על טיפול בעין עצלה, לתת מרשם למשקפיים מתאימים או להפנות את המטופל לרופא עיניים לבחינת הצורך בניתוח פזילה. מומלץ שגם הטיפול האורטופטי יוערך מדי פעם ע"י רופא העיניים. 

אחת הדוגמאות למצב שבו מהווה הטיפול האורטופטי מהווה חלק  מהתכנית הטיפולית היא תופעת העין העצלה. האורטופטיסט/ית והרופא/ה המטפל/ת  עוקבים אחר חדות הראיה ומחליטים יחדיו על שיטת הטיפול ואורכה, אם באמצעות מתן טיפות ואו סגירה ברטייה של העין הטובה.

 

 

חשיבות הבדיקה האורטופטית במקרים של חשד ללקויות למידה

דוגמה נוספת למצב שבו מומלץ לגשת לבדיקה אצל האורטופטיסטית היא כשקיימים קשיים בלימודים,  קושי בקריאה, כתיבה, העתקה מהלוח, קריאת כתוביות מעל המרקע וכדומה. 

חשוב לציין כי במקרים שבהם מתעורר חשד ללקויות למידה או הפרעות קשב וריכוז בקרב ילדים, מומלץ לשלב את הבדיקה האורטופטית במהלך האבחון הדידקטי או אבחון ל- ADHD  .  במקרים אלה יש  לשלול או לאשש את האפשרות שבה הקושי בלמידה נובע מבעיות ראייה.