לראות 66: המדריך לבחירת רופא עיניים בתל אביב


מעוניינים לגשת ולהיבדק אצל רופא עיניים בתל אביב? בשל מחלת עיניים? קושי בראיה? בדיקה לצורך קבלת רישיון נהיגה או חידושו? אין עוררין על כך שחוש הראייה מהווה את אחד מהחושים החשובים העומדים לרשותנו, ואולי אף החשוב שבהם, ואף על פי כן, רבים הם אלו שנוהגים להקפיד ולפנות לבדיקות גופניות ובדיקות דם מידי תקופה כדבר שבשגרה, אך ניגשים אל רופא העיניים רק כשמתגלות בעיות בראייה.

 

רופא עיניים בתל אביב

 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מדגישה שבדיקות עיניים תקופתיות הן חשובות ביותר ונחוצות לגילוי וטיפול במחלות עיניים ולקויות ראיה מולדות או כאלה המתפתחות גיל, אך כשהדבר נוגע לפעוטות ולילדים בגיל הרך, חשיבותה של הבדיקה עשויה לעיתים להיות קריטית, ולכן מומלץ לערוך בדיקת ראייה גם במקרים שבהם אין סימנים או חשד למחלה או לקושי.

 

רישיון בתוקף מטעם משרד הבריאות לעיסוק ברפואת עיניים

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שבילאים הצעירים מתקשים הילדים להבחין בכך שראייתם לקויה, זאת מאחר ומבחינתם חדות הראייה שעימה נולדו היא הנורמלית, ולפיכך הם אינם מודעים לאפשרותלראות בצורה טובה יותר.

 

שעובדה חשובה נוספת היא שמערכת הראיה מתפתחת החל מהלידה ועד לגילאי 7-8 שנים. במהלך כל תקופה זו ניתן לטפל ולתקן את הראיה, זאת במידה ומדובר בליקוי בר-טיפול. בתום תקופה זו, הסיכוי לשיפור אופטימלי בחדות הראיה פוחת משמעותית.

 

באופן כללי, כשמחפשים רופא עיניים בתל אביב או בכל אזור אחר בארץ בסמוך למקום המגורים, חשוב לוודא שהרופא אכן מומחה ברפואת עיניים ומחזיק ברישיון בתוקף מטעם משרד הבריאות לעיסוק ברפואת עיניים.

 

התמחות על ברפואת עיניים לילדים

פרט נוסף שכדאי לשים עליו את הדעת במהלך החיפוש אחר רופא עיניים בתל אביב נוגע לעניין התמחויות על בתחומים מסוימים ובמחלות עיניים ספציפיות. כך לדוגמה, ניתן למנות רופאי עיניים המתמחים במחלות קרנית, הפרעות עצביות במערכת הראיה, מחלות רשתית וכלי דם של העין, כמו גם התמחויות על בקטרקט, גלאוקומה, אוקולופלסטיקה (ארובות העין, דרכי דמע וניתוחי עפעפיים) וכן הלאה.

 

לפיכך, כשמדובר בבדיקת עיניים עבור הפעוט מומלץ להעדיף רופא/ת עיניים מומח/ית ברפואת עיניים לילדים. הבדיקה כוללת סקירה ראשונית שנועדה לשלול או לאתר בעיות מולדות , מחלות עיניים תורשתיות, פזילה, עין עצלה וכן צורך במשקפיים (במקרי רוחק ראיה, קוצר ראיה ואסטיגמטיזם.

 

העיניים נחשבות, אמנם, לראי הנפש, אך הן מהוות את אחד מהחושים החשובים ביותר לאדם, אם לא החשוב שבהם. לפיכך, חשוב להקפיד על בדיקות עיניים תקופתיות, החל מגיל הינקות ועד לגילאים המבוגרים, לאיתור מחלות עיניים ולקויות ראייה מולדות או תלויות גיל.

 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שבכול הקשור לבדיקות עיניים שגרתיות תקופתיות, חשוב לוודא שאכן מדובר ברופא מומחה ברפואת עיניים המחזיק ברישיון לעיסוק ברפואת עיניים מטעם משרד הבריאות. כמו כן, במקרים בהם עולה הצורך בבדיקות מיוחדות, כמו לדוגמה כשמתעורר חשד למחלת עיניים כלשהי, או שנדרש ניתוח עיניים מורכב, כדאי להעדיף מומחה לרפואת עיניים עם "התמחות על" בתחום הספציפי.

 

"התמחויות על" לאבחון וטיפול במחלות עיניים ספציפיות

תחום רפואת העיניים כולל מגוון "התמחויות על" לאבחון וטיפול במחלות ספציפיות, כמו התמחות בתחום הרפרקציה (ניתוחי הסרת משקפיים ושיפור הראייה), התמחות בטיפולים בקרטוקונוס (בלטקרנית) והשתלות קרנית, רפואת עיניים ילדים(עין עצלה, פזילה וכדומה) ועוד. האפשרות להיוועץ ברופא מומחה ניתנת כיום במסגרת קופות החולים ואו ביטוחי הבריאות הפרטיים.

 

אחת הדרכים המקובלות לאיתור רופא עיניים בתל אביב ובמקומות אחרים בארץ היא קבלת המלצות מרופא המשפחה שבקופת החולים, קרובי משפחה ומכרים. דרך יעילה נוספת שבעזרתה אפשר כיום לקבל מידע ולהתרשם ממקצועיותו וניסיונו של הרופא היא רשת האינטרנט, וכניסה לפורומים רפואיים המנוהלים באמצעות רופאים בכירים. לאחר קבלת ההמלצות, ניתן לברר במרשתת מידע על הרופא, לרבות פרטים על תחומי התמחותו, ניסיונו המקצועי, פרסומים או מחקרים מדעיים שהשתתף בהם וכן הלאה.

 

סקירה בגילאים הרכים

באופן כללי, מומלץ לגשת עם התינוק לבדיקה אצל רופא עיניים בתל אביב כבר בגילאי שישה - שמונה חודשים לצורך סקירה ראשונית. יש לפנות לרופא המתמחה ברפואת עיניים לילדים, כדי לשלול חשד למחלות עיניים תורשתיות או בעיות מולדות וכן גורמי סיכון להתפתחות ען עצלה, כגון פזילה וצורך במשקפיים.

 

ככל שהפעוט גדל, משתפרת התקשורת איתו ויכולתו להביע את עצמו. בשלב זה ניתן לבחון ולהעריך טוב יותר האם ראייתו מתפתחת באופן תקין, ולפיכך מומלץ לערוך לו בדיקת ראיה נוספת גם בסביבות גילאי 3 וגם לקראת המעבר לכיתה א, במטרה לאפשר לו למידה מיטבית.