חסימה בדרכי דמעות


דמעת ודלקות חוזרות בתינוקות

חסימה בדרכי דמעות | ד

תופעות אלה מעידות בדרך כלל על חסימה במערכת ניקוז הדמעות (חסימה בדרכי הדמעות). זהו מצב שכיח בערך ב-5% מהתינוקות.
 
ניקוז הדמעות מהעין

הדמעות מופרשות אל תוך העין ממספר בלוטות, שהראשית בהן נמצאת תחת העפעף העליון בכל עין. הדמעות מתנקזות מן העין דרך פתח קטן הנמצא בכל עפעף, העליון והתחתון, קרוב לאף. כל אחד מן הפתחים, הקרוי פונקטום, מוביל אל צינורית קטנה הקרויה קנליקולוס, וזו מתחברת אל שק הדמעות הממוקם תחת העור על צדו של האף, למטה מהזוית הפנימית של העין.  שק הדמעות ממשיך כצינור, הנפתח לתוף האף  בחלקו התחתון. אגב, זוהי הסיבה  שעלינו לקנח את אפנו בעת בכי.
 
חסימה מולדת

דמעת נגרמת בדרך כלל עקב חסימה בחלקו התחתון של צינור הדמעות . בד"כ מדובר בחסימה מולדת שנפתחת באופן עצמוני (ספונטני) במהלך השנה הראשונה לחיים (ב-65% מהילדים נפתחת עד גיל 6 חודשים, וב-98% עד גיל שנה).

מה קורה בעת חסימה?
במצב זה קיימת התנקזות של דמעות מן העין אל תוך שק הדמעות, אך בשל החסימה הן אינן יכולות לצאת אל האף. נוצר מצב בו למערכת הדמעות יש כניסה ללא מוצא, ודמעות נאגרות בשק הדמעות עד למילויו (יש לזכור כי הנפח הכולל של מערכת הדמעות בתינוק קטן מאוד). כאשר המערכת מלאה ולא יכולה לקלוט יותר דמעות - מתחילות הדמעות לזלוג מן העין החוצה. בנוסף: מאגר הדמעות הכלוא מהווה כר נוח להתרבות חיידקים, היוצרים מוגלה. זו חוזרת דרך הקנליקולים לתוך העין,ואז נראות ההפרשות/הדלקות החוזרות. 
 
טיפול שמרני בחסימה בדרכי הדמעות

ניתן במהלך ההמתנה לפתיחת עצמונית של החסימה - כלומר עד לגיל שנה.

  • אנטיביוטיקה
    ניתנת בטיפות או משחת עיניים, כאשר קיימת הפרשה מוגלתית מהעין. חשוב לדעת כי הטיפות בד"כ אכן מעלימות את המוגלה, אולם זמן קצר אחרי סיום הטיפול עשויה הדלקת/ההפרשה להתחדש כיון שהחסימה עצמה עדיין קיימת ונוצרת התרבות מחודשת של חיידקים במאגר הדמעות האצור בשק הדמעות.
  • מסז' על שק הדמעות
    מיועד לרוקן את שק הדמעות ולהפחית את כמות החיידקים שבתוכו, כמו גם להפעיל לחץ הידרוסטטי על איזור החסימה מה שעשוי לעזור בפתיחתה. 
    אופן ביצוע המסז'
    יש לשים אצבע תחת הפינה הפנימית של עינו של הילד בסמוך לאף, וללחוץ לכוון האף ומעט למטה ואחורה. אם בעת הלחיצה מתמלאת העין בדמעות או הפרשה יש לנקות אותן מן העין וללחוץ פעם נוספת עד שלא יופיעו הפרשה או דמעות חדשות. חובה לקבל מרופא הדרכה כיצד לבצע את המסז' באופן נכון ובטוח.

 
טיפול ניתוחי
שמור למקרי חסימה שלא חלפה מעצמה עד גיל שנה, או במקרים בודדים בהם הדלקות תכופות עם הפרשה מרובה שלא ניתן להתמודד עימן בטיפול שמרני. 
 
פתיחה כירורגית
חוט מתכת דקיק בעל קצה קהה מועבר בעדינות דרך מערכת הדמעות לפתיחת החסימה. לאחר מכן מבוצעת שטיפה של מערכת הדמעות ומעבר נוזל השטיפה אל תוך האף מאשר כי החסימה נפתחה. לילד אין כאבים לאחר פעולה זו אך אפשר שיהיו דמעות דמיות או הפרשה מעט דמית מן האף לאחר הפעולה. הפרשה מוגלתית אפשרית גם היא במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח ובמקרה זה יינתנו טיפות אנטיביוטיות. במקרים בודדים עשויה החסימה עשויה לחזור שוב ואז ניתן לחזור על הפתיחה הכירורגית.

במקרים בהם פעולה זו לא צלחה, יש אפשרות להחדיר צינוריות סיליקון דקיקות אל תוך דרכי הדמעות, המושארות במקומן למשך 6 חודשים. גם פעולה זו נעשית בהרדמה כללית. לעיתים רחוקות נחוץ ניתוח נוסף מורכב יותר ליצירת מעבר חליפי מדרכי הדמעות אל תוך האף. כבכל פעולה כירורגית גם כאן אפשריים זיהום או דימום. הצטלקות עשויה לגרום לחסימה מחודשת של דרכי הדמעות שתצריך ניתוח נוסף. חסימה כרונית עשויה להוביל לדלקות חוזרות של שק הדמעות בכל גיל.
 
סיבות נוספות לדמעת

במקרים נדירים יכולה דמעת להוות סימן למחלת גלאוקומה מולדת (Congenital Glaucoma). במצב זה מופיעים סימנים נוספים כגון עיניים גדולות, קרניות עכורות, לחץ גבוה בתוך העין, רגישות לאור, ואי שקט של הילד. דמעת יכולה להיגרם גם בשל בעיות  עיניים אחרות או גרויים חיצוניים כגון אבק, חשיפה לחום או יובש ועוד.

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>