חשיבות בדיקה ומעקב אצל רופא עיניים ילדים


רופא עיניים ילדיםהחל מרגע לידתו, מתחילה מערכת הראיה של היילוד להתפתח, תהליך שעתיד להסתיים בגילאי 7-8 בקירוב. עיניו של התינוק מתחילות להעביר אל מוחו מידע חזותי, מידע המגרה את תאי מוחו, ואלו מתחילים להתפתח ולתפקד בפענוח המידע החזותי. לקות או הפרעה כלשהי בעיניים או בראיה בשנות החיים הראשונות, יכולה למנוע ממערכת הראיה להתפתח באופן מיטבי, ואף להוביל לפגיעה בלתי הפיכה בחדות ואיכות ראייה. 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שבדיקה ומעקב אצל רופא עיניים ילדים אחר תפקודן של העיניים ומערכת הראיה יאפשרו איתור בזמן של בעיות ולקויות שלא ניתן לטפל בהן בגילאים מאוחרים יותר. ברשימת בעיות העיניים הייחודיות לילדים נמנות בין היתר פזילה, עין עצלה, קטרקט מולד, וחסימה מולדת של דרכי הדמעות.

בדיקת העיניים הראשונה בסמוך ללידתו של התינוק

בדיקת העיניים הראשונה מתבצעת בבית החולים בסמוך ללידתו של התינוק, במטרה לאבחן אצלו בעיות במערכת הראיה כבר בשלב מוקדם, ובמידה ומתעוררים חשדות כלשהם, מופנה התינוק לבדיקה אצל רופא עיניים ילדים. 

במהלך הבדיקה נבחן רפלקס האור המשתקף באישונים. בדיקה זו נועדה לוודא שאין הפרעה בחדירת האור אל העין, והוא אכן מסוגל לחדור לכול חלקיה ולהיות מוחזר בצורה תקינה מהרשתית. 

מדובר בבדיקה פשוטה ומהירה שבמהלכה מאירים בעזרת פנס את העיניים ומתבוננים על הגוון המתקבל באישונים. במצבים של החזר אור תקין, הגוון שמתקבל הנו אדמדם וזהה בשני האישונים. בבדיקת הרפלקס האדום ניתן לזהות גם ליקויים מולדים נדירים דוגמת קטרקט מולד ועוד.

בדיקות שגרה בגילאים הרכים

ככלל, מומלץ לגשת עם הפעוטות לבדיקת רופא עיניים ילדים כבר בסביבות גילאי 8 - 6 חודשים, זאת על מנת לשלול מצבים העלולים להוביל לעין עצלה (כמו רוחק ראיה, פזילה וכדומה). בדיקות שגרה נוספות מומלצות גם בגילאי 3 שנים , כשהילדים כבר בשלב שבו הם מסוגלים לקרוא ולתאר ציורים, וכן לקראת המעבר לכיתה א', זאת כדי להבטיח שראייתו של הילד אכן תקינה ולאפשר לו תנאים ללמידה מיטבית. 

בהקשר זה, חשוב להדגיש שבדיקת רופא עיניים ילדים חיונית מאוד בגיל הרך, גם כשאין מצדנו, ההורים, חשדות לבעיות כלשהן בעיניים או בראיה, היות ובגילאים הרכים מתקשים פעוטות לדווח על בעיה קיימת, מה גם שרבים מהם אינם מודעים כלל לבעיה משום שאינם מכירים מצב אחר שבו אפשר לראות באיכות גבוהה יותר.

חשיבות בדיקה ומעקב אצל רופא עיניים ילדים

החל מרגע לידתו, מתחילה מערכת הראיה של היילוד להתפתח, תהליך שעתיד להסתיים בגילאי 7-8 בקירוב. עיניו של התינוק מתחילות להעביר אל מוחו מידע חזותי, מידע המגרה את תאי מוחו, ואלו מתחילים להתפתח ולתפקד בפענוח המידע החזותי. לקות או הפרעה כלשהי בעיניים או בראיה בשנות החיים הראשונות, יכולה למנוע ממערכת הראיה להתפתח באופן מיטבי, ואף להוביל לפגיעה בלתי הפיכה בחדות ואיכות הראייה. 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שבדיקה ומעקב אצל רופא עיניים ילדים אחר תפקודן של העיניים ומערכת הראיה יאפשרו איתור בזמן של בעיות ולקויות המצריכות טיפול מוקדם על מנת למנוע נזק בלתי הפיך לראיה . ברשימת בעיות העיניים המאובחנות בגיל הילדות נמנות פזילה, עין עצלה, קטרקט מולד, רוחק ראייה, קוצר ראיה, אסטיגמטיזם ועוד. 

בדיקת העיניים הראשונה אצל תינוקות

בדיקת העיניים הראשונה מתבצעת בבית החולים בסמוך ללידתו של התינוק, במטרה לאבחן בעיות בחדירת האור לתוך העין. בדיקה זו מכונה בדיקת רפלקס האור או בדיקת רפלקס אדום. במידה ומתעוררים חשדות כלשהם, מופנה התינוק לבדיקה אצל רופא עיניים ילדים. 

מדובר בבדיקה פשוטה ומהירה שבמהלכה מאירים בעזרת פנס את העיניים ומתבוננים על הגוון המתקבל באישונים. במצבים של החזר אור תקין, הגוון שמתקבל הנו אדמדם וזהה בשני האישונים. בבדיקת הרפלקס האדום ניתן לזהות גם ליקויים מולדים נדירים דוגמת קטרקט מולד, גידול תוך עייני, גלאוקומה מולדת ועוד.

בדיקות שגרה בגילאים הרכים

ככלל, מומלץ לגשת עם הפעוטות לבדיקת רופא עיניים ילדים כבר בסביבות גילאי 8 - 6 חודשים, זאת על מנת לשלול מצבים המהווים גורמי סיכון להתפתחות עין עצלה (כמו רוחק ראיה, פזילה וכדומה). בדיקות שגרה נוספות מומלצות גם בגילאי 3.5 -3 שנים, כשהילדים כבר בשלב שבו הם מסוגלים לקרוא ולתאר ציורים, וכן לקראת המעבר לכיתה א', כדי להבטיח שראייתו של הילד אכן תקינה ולאפשר לו תנאים ללמידה מיטבית. 

חשוב להדגיש שבדיקת רופא עיניים ילדים חיונית מאוד בגיל הרך, גם כשאין מצדנו, ההורים, חשדות לבעיות כלשהן בעיניים או בראיה. הסיבה לכך היא שבגילאים הרכים מתקשים פעוטות לדווח על קושי בראיה, אם בגלל שעדיין אינם יודעים לדבר, ואם בגלל שאינם מודעים כלל לבעיית הראיה שלהם משום שאינם מכירים מצב אחר שבו אפשר לראות טוב יותר.