טורטיקוליס אצל תינוקות וילדים


טורטיקוליסבמידה ושמתם לב שהתינוק שלכם נוהג להפנות את ראשו לצד אחד בלבד למרות שישנם גירויים גם בכיוון השני, ייתכן שהוא סובל מתופעה המכונה "טורטיקוליס". התופעה אינה נדירה בקרב תינוקות ופעוטות, וחשוב להקדים לאבחן אותה ולתת טיפול הולם, כדי למנוע עיכוב או פגיעה במהלך ההתפתחות של התינוק.

 

סיבוכים של טורטיקוליס עשויים לבוא לביטוי במראה אסימטרי, אסימטריה בפנים ואו חוסר איזון בשרירי הצוואר והגב. ישנן מספר דרכים לזיהוי מצב זה כמו מוגבלות טווח התנועה של התינוק בראשו או צווארו, הטיית הראש אל כיוון מסוים, בעוד שסנטרו נוטה לצד השני, העדפת צד אחד בלבד במידה והתינוק יונק, וקושי בהפניית מבטו אליכם בשל חוסר יכולתו לסובב את ראשו באופן מלא.

 

טורטיקוליס מולד ונרכש

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שנהוג לסווג את הטורטיקוליס לשתי קטגוריות של טורטיקוליס מולד ונרכש. טורטיקוליס מולד עשוי להיגרם ממגוון סיבות שונות, כגון מיקום העובר ברחם בטרם הלידה, נזק שנגרם לשריר במהלך הלידה עצמה, או כיווץ השריר שאחראי להנעת הראש אל הצדדים.

התופעה יכולה להיגרם גם ממומים מולדים כגון איברים מקוצרים ובעיות מבניות בעמוד השדרה, או תסמונות שעלולות להוביל להפרעת גדילה. גם טורטיקוליס נרכש יכול לנבוע מגורמים שונים, כמו לדוגמה טראומה לראש ולצוואר, תגובה דיסטונית (כווץ שרירים באופן לא רצוני) לתרופות, בעיות עיניות, לקויות ראייה, לקות שמיעה ומחלות במערכת העצבים.

 

סיבות עיניות נפוצות להופעת טורטיקוליס

סיבות עיניות נפוצות להופעת טורטיקוליס כוללות פזילה, אסטיגמטיזם וניסטגמוס (ריצוד עיניים). במקרים של ניסטגמוס מולד, ריצוד העיניים אינו זהה בכול כיווני המבט, ובנסיבות הללו נוטים ילדים להחזיק את פניהם במנח שבו ריצוד העיניים פוחת. טורטיקוליס שכיח בסוגי פזילה מסוימים כגון פזילה אנכית או בפזילה הנובעת מהפרעה בתפקוד העצבים הקרניאליים המעצבבים את השרירים האחראיים להזזת גלגל העין.

במקרים של פזילה, נוטים ילדים להחזיק את הראש בתנוחה המאפשרת להם חדות ראייה מיטבית, מה שעלול להגדיל את הסיכון להתפתחות של טורטיקוליס, וכך גם במצב של אסטיגמטיזם (צילינדר), מצב הדורש הרכבת משקפיים לתיקון לקות הראייה.

כאמור, טורטיקוליס יכול להיגרם מסיבות עיניות, אורתופדיות, נוירולוגיות ואחרות. לפיכך, במקרה של טורטיקוליס אצל תינוקות וילדים, יש לגשת לרופא עיניים מומחה ילדים לשלילת סיבות ממקור עיני, ולהשלים במידת הצורך את הבירור בבדיקה אורתופדית ונירולוגית.