טורטיקוליס: מה זה? ומה חשוב לדעת?


טורטיקוליס ילדיםסביר להניח כי מי שלא נתקל במושג טורטיקוליס מימיו, אינו מכיר את משמעותו ובטח שלא את מאפייניו. ד"ר ארנית קריסטל שליט, רופאת עיניים לילדים ומומחית לניתוחי פזילה, חולקת עמנו מידע חיוני אודות התופעה המכונה טורטיקוליס ומסבירה מהו הבירור והטיפול המומלץ במקרי טורטיקוליס ילדים.


מה זה טורטיקוליס?


טורטיקוליס (Torticollis) היא תופעה המאופיינת בתנוחה לא ישרה של הראש: הטיה של הראש לצד או הפניה של הפנים לצד, ואפשריים גם הרמה או הורדה של הסנטר. התופעה מאובחנת בד"כ בשנות הילדות המוקדמות ולכן קרוי לעיתים גם בשם טורטיקוליס ילדים. במקרה שמצב זה לא טופל וקיים זמן ממושך עשוי להוביל לכאבי צוואר, כאבי ראש ועוד.


סיבות לטורטיקוליס ילדים


הסיבות העיניות השכיחות לטורטיקוליס ילדים הן: פזילה, ניסטגמוס (ריצוד של העיניים) ואסטיגמטיזם. יתכן שילוב של כמה מהסיבות הללו להופעת הטורטיקוליס וחשוב לאתר את כולן על מנת להעניק טיפול מקיף בבעיה. בנוסף, יכולות להיות לתופעה גם סיבות אורתופדיות, הקשורות בחוליות עמוד השדרה ובשרירי הצוואר. במקרים נדירים, עלולות להיות לתופעה סיבות אשר מקורן נוירולוגי.


יש לבחון את המצבים הבאים


אם הבחנתם בטורטיקוליס אצל ילדכם מומלץ לשים לב (ואפילו לרשום כדי לתאר לרופא/ה):

מהי תנוחת הראש? האם זו הטיה של הראש? הפניה של הפנים הצידה? לאיזה צד?

האם תנוחה זו חוזרת על עצמה או משתנה?

האם מצב זה מופיע כל הזמן או רק במקרים מסוימים?

האם זה מופיע במצבים הקשורים במאמץ של ראיה כמו בעת צפייה בטלויזיה?

מידע זה יסייע מאוד בבחירת כיוון הבירור הרפואי: האם מדובר בבעיית עיניים או בעיה אורטופדית?


טורטיקוליס ילדים – מה עושים?


במקרי חשד לטורטיקוליס מומלץ לידע את רופא הילדים אשר, על פי המידע מההורים ובדיקת הילד, יפנה לבירור בכיוון המתאים.
בכל מקרה של טורטיקוליס ילדים מומלץ לפנות לבדיקת עיניים אצל רופא/ת עיניים לילדים על מנת לשלול בעיות עיניים כגורם למצב זה.


טורטיקוליס ילדים –איך מטפלים?


הטיפול בטורטיקוליס שעל רקע בעיות עיניים הוא טיפול בבעיית העיניים עצמה.
במקרי אסטיגמטיזם יש להרכיב משקפיים ובמקרי פזילה או ניסטגמוס אפשר שיומלץ ניתוח.

 

כשראש התינוק נוטה לצד אחד בלבד: הכול על טורטיקוליס בגיל הרך

טורטיקוליס (בעברית "צוואר מסובב" או "פיתול צוואר") הנו מצב שבו מנח הצוואר שלו אסימטרי, כשהדבר מתבטא בכך שהתינוק מטה או מפנה את ראשו לצד אחד בלבד על אף שקיימים גירויים גם בכיוון השני. 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שמדובר במצב שכיח יחסית, אולם חשוב לאבחן את הסיבה לתופעה ולהעניק טיפול הולם מוקדם ככול שניתן, זאת מאחר והטורטיקוליס יכול לגרום לעיוות והשטחה של הגולגולת כתוצאה מלחץ מתמשך ואסימטרי על צד אחד בלבד של הראש. 

כמו כן, לטורטיקוליס יכולה להיות השפעה לא מבוטלת על קשר עין-יד ולגרום לאסימטריה ברפלקסים הקשורים להחזרי ההגנה ושיווי המשקל של התינוק, ובהמשך להוביל להפרעות בהתפתחות המוטורית שלו.

 

טורטיקוליס מולד וטורטיקוליס נרכש

קיימים שני סוגים שונים של טורטיקוליס שהם טורטיקוליס מולד וטורטיקוליס נרכש. הטורטיקוליס המולד נגרם על פי רוב מהמנח של העובר בבטן האם או בשל טראומה במהלך הלידה. 

מדובר במצב שבו שריר הצוואר בצד אחד בהשוואה לצד האחר, מה שמגביל את התינוק בתנועתו. התופעה עשויה להיגרם לעתים גם ממומים מולדים כמו ליקויים מבניים בעמוד השדרה, איברים מקוצרים ותסמונות שיכולות להוביל להפרעת גדילה. טורטיקוליס מולד הנו שפיר ברוב המקרים ומגיב לפיזיותרפיה. 

טורטיקוליס נרכש מתרחש בשלב מאוחר יותר של הינקות או הילדות, אם בעקבות אירוע בודד (כמו לדוגמה חבלת ראש וצוואר) או רצף אירועים (למשל תינוק ששוכב על הגב לאורך זמן כשכול הגירויים ממוקמים בצד אחד). 

 

טורטיקוליס הנובע מסיבות עיניות

סיבות אפשריות נוספות כוללות ריפלוקס ובקע בסרעפת, מחלות במערכת העצבים, זיהום קל (בדרך כלל ויראלי), תגובה דיסטונית לתרופות (כווץ שרירים חזק ובאופן לא רצוני), לקות שמיעה, לקויות ראייה ובעיות עיניות שונות. הסיבות העיניות השכיחות ביותר לטורטיקוליס הן ניסטגמוס (ריצוד עיניים), אסטיגמטיזם ופזילה. 

כשמדובר בניסטגמוס מולד, שאז ריצוד העיניים משתנה בהתאם לכיווני המבט, וילדים במקרים הללו נוטים להטות את ראשם במנח שבו פחות ריצוד העיניים ביחס לכיוונים אחרים. במצבים של אסטיגמטיזם (צילינדר) ופזילה, ילדים נוטים על פי רוב להחזיק את פניהם במנח המאפשר חדות ראייה טובה יותר, דבר המגביר את הסיכון לטורטיקוליס. 

מאחר וטורטיקוליס עשוי להיגרם מסיבות רבות, מומלץ במסגרת הבירור לפנות גם לרופא עיניים מומחה ילדים, זאת במטרה לשלול סיבות ממקור עיני, ובמידת הצורך להשלים את הבירור על ידי בדיקות אורתופדיות ונירולוגיות.