טיפות אטרופין


טיפות אטרופין | ד
 

כללי
טיפות אטרופין מרחיבות את האישון ומטשטשות בעיקר את הראיה לטווח קרוב. במרבית המקרים הן משמשות כטיפול לעין עצלה ואז הן ניתנות לעין החזקה כדי לטשטש את הראיה בה. במיעוט המקרים הן משמשות לצורך בדיקת כוח התשבורת, לקביעת מספר המשקפיים שהילד צריך, ואז הן ניתנות בשתי העיניים במשך ימים בודדים לפני הבדיקה.

משך פעילות הטיפות
טיפה אחת של אטרופין יכולה להרחיב את האישון למשך שבוע שלם. למרות שהאישון נשאר מורחב – טשטוש הראיה חולף בדרך כלל תוך מספר ימים. הרחבת האישון מגבירה את הרגישות לאור, ולכן ביציאה לשמש ניתן להקל על הילד ע"י הרכבת משקפי שמש.

תפקוד הילד בבית הספר
האטרופין מטשטש את הראיה לקרוב. מצב זה מאלץ את העין העצלה להתאמץ בקריאה. יש לאפשר לילד להחזיק את חומר הקריאה מקרוב. אם האטרופין משפיע לרעה על התפקוד בלימודים יש ליצור קשר עם הרופאה.

תופעות לואי אפשריות
האטרופין בטיפות אלו ניתן במינון קטן ומועט (1%), והטיפות אינן גורמות לצריבה בעיניים. לעיתים רחוקות עשויים להתפתח אודם ונפיחות סביב העיניים, חום או אודם בפנים. במקרים שכאלה יש להפסיק את מתן הטיפות ולהתקשר לרופאה.

אחסנת הטיפות
את הטיפות יש לאחסן בטמפרטורת החדר. חובה לאכסן את טיפות האטרופין מחוץ לתחום אליו ילדים יכולים להגיע. אם הילד בלע אטרופין מתוך הבקבוק חובה להתקשר מיד לחדר המיון!

הפסקת הטיפול בטיפות
יש להפסיק את מתן האטרופין 10 ימים לפני הבדיקה (ולפני כל ניתוח) אלא אם כן ביקשה הרופאה אחרת.

רחיצת ידים
יש לזכור לרחוץ את ידיכם לפני ואחרי מתן הטיפות!

במקרה ושמת טיפות לילדך ועתה מורחב האישון שלך
זהו סימן ששכחת לרחוץ את ידיך לאחר מתן הטיפות. יש להיזהר לא להכניס אטרופין לעיניים - אחרת עלולים להיגרם הרחבת האישון וטשטוש ראיה למשך שבוע.

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>