הילד נזקק למשקפיים? כל מה שכדאי לדעת על משקפי ילדים


משקפי ילדיםהילד סובל מקוצר או רוחק ראיה ונזקק למשקפיים? ישנם מגוון מצבים שבהם עולה הצורך בהרכבת משקפיים, כמו לדוגמה במצבים של קוצר ראיה, רוחק ראיה, אסטיגמטיזם, ולעתים אף במקרי פזילה מסוימים או שילוב של כמה מליקויי הראיה הללו יחד.

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שמשקפי ילדים אינם מתיימרים לתקן או לרפא ליקויי ראיה, אלא משמשים כאביזרי עזר ומטרתם לשפר את הראייה ולמנוע תופעה עין עצלה אצל ילדים. קוצר ראיה הנו ליקוי ראייה נפוץ במיוחד בארצות המערב, ומתבטא בחדות ראיה טובה כשמביטים למרחקים קצרים.

עם זאת, ככל שהאובייקטים הנצפים רחוקים יותר, הולכת חדות הראיה ופוחתת. תופעת קוצר הראיה (מיופיה) נובעת מגורמים תורשתיים וסביבתיים שונים, ומתאפיינת בקושי לקרוא כיתוב מעל ללוח שבכיתה, כתוביות בטלוויזיה, שלטים ברחוב וכן הלאה.

 

קוצר ראיה ורוחק ראיה

במקרים של קוצר ראיה, הטיפול המקובל הוא משקפי ילדים. במידה וקוצר ראיה הנו נמוך עד בינוני, יידרש הילד להרכיב משקפיים רק כשהוא זקוק לראיה חדה למרחק, כמו בשעת צפייה בטלוויזיה, צפייה בסרטים ובמהלך הלימודים בכיתה, בעוד שבשעת קריאת ספרים והכנת שעורי בית הוא יוכל להסירם. במצבים של קוצר ראיה גבוה (מספר 3.0 ומעלה), יתכן והילד יזדקק להרכבת משקפיים גם לראיה מקרוב.

משקפי ילדים נדרשים, כאמור, גם במקרים של רוחק ראיה (היפראופיה). מדובר בלקות ראייה שמתאפיינת בחדות הראיה טובה במהלך התבוננות על אובייקטים מרוחקים, אך היא הולכת ויורדת ככל שהאובייקטים עליהם מתבוננים קרובים יותר. רוחק ראיה נמנה בין הגורמים העיקריים לעין עצלה, תופעה העלולה לפגוע בהתפתחות תקינה של מערכת הראיה.

 

לזכור שהמשקפיים משמשים כאביזר עזר לשיפור הראיה


ד"ר ארנית קריסטל-שליט ממליצה לגשת עם הילד לבדיקת עיניים שגרתית כבר בגילאים הרכים, מאחר ולחלק גדול מלקויות הראיה אין סממנים חיצוניים, ולפיכך ניתן לגלותן בבדיקה רפואית בלבד. במידה ומתגלה בבדיקת הראיה שהילד נזקק למשקפיים, אפשר למצוא כיום בשוק אינספור סוגים של משקפי ילדים מעוצבים וממותגים, מאחר והמשקפיים הפכו בשנים האחרונות לפריט אופנה לכל דבר, לרבות פלח השוק של הקטנטנים.

עם זאת, על אף שמדובר באביזר אופנתי חמוד ומתוק, עם מסגרות ססגוניות ותבליטים של דמויות אהובות, כדאי לנו ההורים לזכור שהמשקפיים משמשים כאביזר עזר לשיפור הראיה, אי לכך בשעת בחירת משקפי ילדים חשוב להתמקד פחות על העיצוב ויותר על התאמתם באופן מלא למבנה פניו של הילד מבחינת המסגרת, זרועות המשקפיים, סוג העדשות וגודלן.

הורים? כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים משקפי ילדים לפעוטות בגיל הרך

הניסיון מלמד שהרכבת משקפי ילדים בגיל הרך איננו תמיד עניין כה פשוט. לא אחת קורה שילדים בגילאים הללו וגם בגילאים המעט בוגרים יותר מסרבים נחרצות להרכבת המשקפיים, מבלי שאנו ההורים נבין מדוע: האם המשקפיים אינם נוחים? אולי המספר לא מתאים? ואולי זה בכלל עניין חברתי? 

לפיכך, תפקידנו כהורים הוא לעשות הכול על מנת לוודא שהתאמת המשקפיים אכן מתבצעת בדרך הנכונה ולהבטיח שילדינו יעשו בהם שימוש ויראו באופן מיטבי. כשמדובר בפעוטות וילדים עד גיל 6, מומלץ שייבדקו תחילה על ידי רופא עיניים ילדים, ורק לאחר מכן לגשת במידת הצורך אל האופטומטריסט. במהלך הביקור, מבצע רופא העיניים בדיקה מקיפה, כולל שימוש בטיפות להרחבת האישונים.

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שהתאמת משקפי ילדים לפעוטות בגיל הרך דורשת בדיקה מוקדמת אצל רופא העיניים, שכן בגילאים הרכים לעיניים יש יכולת להתגבר על ליקויי ראייה, ולתפקד בלא שיהיה כל סימן חיצוני לכך שאינם רואים היטב. הבדיקה אצל רופא העיניים כוללת שימוש בטיפות להרחבת אישונים,  המאפשר לבחון את כוח השבירה של קרני האור ע״י העין, וכך לגלות באופן מדויק האם קיים צורך במשקפיים. 

 

בחירת מסגרת ועדשות למשקפיים בחנות האופטיקה

במהלך בחירת המשקפיים בחנות האופטיקה, חשוב לקחת בחשבון שילדים אוהבים לרוץ ולהשתולל, לכן כדאי להעדיף מסגרת העשויה מחומרים גמישים הנוטים פחות להישבר. במשקפי ילדים חשוב לשים לב שגודל המסגרת תואם לרוחב הפנים של הילד. יש לוודא שמוטות המשקפיים אינם קצרים או ארוכים מדי ואוחזים היטב מאחורי האוזניים. מומלץ לבדוק שהמשקפיים אינם מחליקים על האף. 

חשוב לוודא שעדשות המשקפיים גדולות מספיק ומאפשרות לילד להביט דרכן בנוחות לכל הכיוונים. 

 

משקפי ילדים  – לעודד, לעודד, לעודד

חשוב לשתף את הילד עצמו בתהליך בחירת המסגרת וצבעה כדי להגביר את שיתוף הפעולה שלו בהרכבת המשקפיים. חיזוקים חיוביים ומחמאות יעזרו גם הם להגביר את נכונותו להרכיב את המשקפיים. חשוב לתת את הרגשה שהמשקפיים אינם סימן של שונות אלא תכשיט על הפנים, שיאפשר לילד ראיה מצוינת.