כל מה שצריך לדעת על בדיקת קרקעית העין


בדיקת קרקעית העין

מהי בדיקת קרקעית העין? כיצד מתבצעת הבדיקה וכיצד היא יכולה לסייע באיתור מחלות? ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שקרקעית העין ממוקמת באזור האחורי של העין, וזהו למעשה המקום היחידי בגוף האדם בו יכול הרופא לראות את כלי הדם באופן ישיר ללא צורך באמצעים פולשניים. בבדיקת קרקעית העין נבדקים מלבד כלי הדם גם ראש עצב הראיה, המקולה (שהיא האיזור האחראי לחדות הראיה המקסימלית ) וכן הרשתית כולה.

עצב הראיה נראה כעין צלחת עם שקע בתוכה, ממנו יוצאים כלי הדם הגדולים: העורקים המזינים את הרשתית בדם והורידים המנקזים את הדם ממנה, המקולה נראית כעין כתם צהבהב.

 

באלו מקרים עולה הצורך בביצוע הבדיקה?

בדיקת קרקעית העין נדרשת בכל מצב של ירידה בחדות הראיה. הבדיקה נערכת במקרים שבהם מתעורר חשד להיפרדות של הרשתית מדופן גלגל העין ולעתים אף לקרע, כשהתופעה באה לביטוי כהבזקי אור, פסים, נקודות ועצמים המרחפים בשדה הראייה, ואו עכירות וירידה בחדות הראייה.

בבדיקה ניתן לאבחן גם חסימות של כלי דם ומחלות ניווניות שונות של הרשתית. לבדיקה זו מופנים חולים במחלת הגלאוקומה לצורך מעקב אחר שינויים במבנה עצב הראייה, ומטופלים הלוקים במחלות כרוניות כדוגמת סוכרת ויתר לחץ דם, העלולות לפגוע במבנה כלי הדם. בנסיבות הללו מספק מראה כלי הדם כלי עזר נוסף לאבחון חומרת המחלה.
מקרים נוספים שבהם עשויים מטופלים להישלח לבדיקת קרקעית העין כוללים תלונות על לחצים בראש או כאבי ראש ללא הסבר וכן כשמתעורר חשד לזיהומים ולגידולים כלשהם בקרקעית העין כמו מלנומה של העין.

 

הליך הבדיקה

בדיקת קרקעית העין מתחילה בהזלפת טיפות עיניים והמתנת המטופל כמחצית השעה להרחבת האישונים.

הטיפות גורמות לטשטוש ראיה באופן זמני, כך שלא ניתן לנהוג, לקרוא או לעבוד מול מחשב במשך מספר שעות מתום הבדיקה. לאחר הרחבת אישונים קיימת גם רגישות גדולה יותר לאור השמש ולכן מומלץ להצטייד במשקפי שמש אותם כדאי להרכיב לאחר בדיקת קרקעית העין. ראוי להדגיש שהבדיקה עצמה איננה חודרנית ואורכת כ- 10 דקות עד רבע שעה בלבד. הבדיקה מבוצעת תוך הסתכלות של הרופא לתוך העין דרך עדשה/ות מיוחד/ות ובמהלכה נבחנים עצב הראייה, המקולה, כלי הדם והיקף הרשתית.