אקסא

למה כל ילד, גם מתחת לגיל 6, צריך לחבוש מסיכה בבדיקת העיניים?


בשבוע האחרון חזרתי בשמחה לבדוק במרפאתי ולטפל בילדים החמודים המגיעים אלי עם הוריהם.

ריווחתי את זימון התורים על מנת למנוע צפיפות בחדר ההמתנה (הגדול!) שלי, כל הורה מתושאל לגבי גורמי סיכון לנשיאת הנגיף, בכניסה למרפאה נמדד החום לכל ילד ומלווה

ובהתאם להנחיות למניעת הפצה של נגיף הקורונה, מתבקשים כל מטופלי עם מסיכת פנים: מסיכה לילד, ומסיכה למלווה שלו/ה.

 

להפתעתי הרבה בקשתי לשים מסיכה על פניו של ילד גם אם גילו מתחת ל -6 שנים, נתקלת מדי פעם בהתנגדות של ההורים, כיון שלפי הנחית משרד הבריאות אין חובה ללבישת מסיכה על פניו של ילד בן 6 באויר הפתוח!

חשוב לי להסביר למה כל ילד, גם אם גילו מתחת ל-6 זקוק למסיכת פנים בעת בדיקת העינים.

בבדיקת עיניים , ובמיוחד בבדיקת עיניים של ילדים, אנו נאלצים לותר על החלק החשוב ביותר למניעת ההדבקה והוא הריחוק הפיזי.

אני, רופאת העיניים, נדרשת לשבת בעת בדיקה קרוב מאוד לפניו של הילד הנבדק, במרחק כ 20-30 ס״מ ממנו, הרבה פחות מהמרחק הרצוי שהוא 2 מטר.

חלק גדול מהבדיקה מתבצע כשביני ובין פני הילד – אין כל חציצה. כל עיטוש, שיעול ואפילו הבל פה של כל אחד מאיתנו מגיע בקלות רבה אל פניו של השני.

 

לחבוש מסיכה בבדיקת העיניים

כידוע לכם:

ילדים שנדבקו בקורונה מהוים אחוז קטן בלבד מהחולים. הם עשויים לסבול מחום, שיעול יבש, עייפות, אפשריים גם כאבי בטן, בחילות, הקאות, ושלשול. במקרים נדירים אפשרית גם דלקת עיניים!

אצל רוב הילדים החולים מדובר במחלה קלה החולפת תוך שבוע-שבועיים.

עם זאת, מרבית הילדים הנדבקים בנגיף אינם מפתחים סימני מחלה, וכך הם יכולים לשאת את הנגיף ולהדביק אחרים, מבלי שיהיה לכך כל סימן חיצוני. הנגיף מופרש לעיתים לאורך זמן ממושך, בהפרשות מהאף, בצואה וכמובן בתרסיס הניתז מן הפה בעת שיעול או עיטוש.

לפי הערכות אפידימיולוגיות ילדים מהוים כנראה גורם חשוב בהפצת הנגיף, וזוהי למשל הסיבה להמלצה להימנע קרבה פיזית בין נכדים לסביהם וכו׳.

רופאי העיניים ורופאי העיניים לילדים במיוחד, נמצאים בסיכון מוגבר לחשיפה והידבקות בנגיף, ולכן עלינו לנקוט אמצעי זהירות קפדניים.

חלק מן ההורים חוששים שילדיהם הקטנים לא יסכימו לעטות את המסיכה על פניהם. מנסיוני: כל ילד מוכן לעשות זאת אם מציגים לו את הנושא בצורת משחק או כאתגר.

להורים החוששים אני מציעה: בואו לבדיקה עם מסיכה על פניכם כי כך צריך, אך גם כדי לתת לילד דוגמה אישית. את המסיכה לילד הביאו בתיקכם. בכניסה למרפאה אנו כבר נשכנע אותו בדרכי נועם לעטות את המסיכה לצורך הבדיקה עצמה.

 

אנא שתפו פעולה, והבינו את הצורך.

אני כאן עבורכם ועבור ילדיכם – בבריאות שלמה.

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>