פזילה והטיפול בה


כללי
פזילה היא מצב בו העיניים אינן ישרות ואינן מקבילות זו לזו ובעצם נמצאות בזווית זו לזו. במצב כזה העיניים אינן מביטות יחד על אותה המטרה אלא כל עין ממוקדת על מטרה אחרת, ולכן יש המכנים את בעית הפזילה גם בעיית מיקוד ואת בדיקת הפזילה בשם בדיקת מיקוד או בדיקת מיקוד ראיה. בשפה הרפואית הפזילה נקראת Strabismus. לסוגי הפזילה השונים קיימים מונחים מקצועיים שונים המפורטים בהמשך ובהקשרים המתאימים. לפזילה גורמים גנטיים אך גם גורמים סביבתיים ואחרים (ראו להלן).

שכיחות

שכיחות הפזילה באוכלוסייה על פי מחקרים שונים נעה בין 2% ל-4%.

ההבדל בין פזילה לעין עצלה
עין עצלה היא עין שהמבנה שלה תקין אך הראיה בה אינה טובה כיון שהעין לא קיבלה גירוי ראייתי מתאים בשנים בהן התפתחה מערכת הראיה. חשוב לדעת כי עין עצלה אינה בהכרח פוזלת ואילו עין פוזלת אינה חייבת להיות עצלה. בעין פוזלת חדות הראיה עשויה להיות טובה מאוד אם ניתן טיפול מתאים ובזמן.
 
פזילה גלויה
(Tropia)
פזילה הקיימת כששתי העיניים פקוחות ומתפקדות יחד.

פזילה סמויה (Phoria)
פזילה המופיעה לאחר כיסוי עין אחת בהעדר תפקוד של שתי העיניים יחד. פזילה סמויה מהווה ממצא תקין בחלק מן האוכלוסייה הבריאה, ולרוב אינה מצריכה טיפול. בסובלים מפזילה קיים שילוב של פזילה גלויה וסמויה.

   מהי פזילה? | ד

סוגי פזילה

 • פזילה אופקית
  • פזילה פנימה (Esotropia) בה העיניים מתקרבות זו לזו.
  • פזילה החוצה (Exotropia) בה העיניים מתרחקות זו מזו.
 • פזילה אנכית
  עין אחת גבוהה מן השניה. בהתייחסות לעין הגבוהה מכונה הפזילה היפרטרופיה (Hypertropia), וכאשר מתייחסים לעין הנמוכה המצב מכונה היפוטרופיה (Hypotropia). קיימים מצבים רבים של פזילה משולבת אופקית ואנכית גם יחד. במצבים מסויימים ישנו גם מרכיב סיבובי לפזילה (Torsion).


הגורמים השכיחים לפזילה

 • ליקוי בתיאום המוחי בין שתי העיניים. 
 • חדות ראיה ירודה.
 • ליקוי בפעילות אחד או יותר מהשרירים החוץ-עיניים (השרירים המניעים את גלגל העין).
 • ליקוי בפעילות אחד או יותר מהעצבים המעצבבים ומפעילים את השרירים הנ"ל.


האם הפזילה היא תורשתית?

בחלק מן המקרים קיימת נטיה תורשתית לפזילה - אך לא בכולם. במקרים בהם יש מספר בני משפחה הסובלים מפזילה יכול מצב הפזילה להשתנות מאדם לאדם ואינו חייב להיות זהה בכל בני המשפחה. לאור זאת, מומלץ לקחת לבדיקת עיניים שגרתית כל ילד במשפחה בה קיים מקרה פזילה.

כיצד נערכת בדיקת הפזילה?
בדיקת הפזילה היא אחד ממרכיבי בדיקת העיניים. בתינוקות ופעוטות ניתן לבחון אם העיניים ישרות על ידי הסתכלות עם פנס ובחינת מיקום רפלקס האור ביחס לאישון, ניתן גם להשתמש בעדשות מיוחדות הנקראות פריזמות, ובעזרתן ניתן למדוד את גודל או זוית הפזילה. בילדים ומבוגרים נבדקת הפזילה ע"י שימוש בפריזמות תוך הסתרה של אחת העיניים לשניה או שתיים בכל פעם וחזר חלילה.

אופן הטיפול בפזילה
סוג הטיפול נקבע על פי הגורם לפזילה. לכן לאחר אבחנת הגורם ניתן להתאים אחד או יותר מסוגי הטיפול הבאים:

טיפל שמרני

 • מתן משקפיים - במקרי הצורך: משקפי ראיה, ובמיעוט המקרים משקפיים עם עדשות פריזמטיות.
 • טיפול לחיזוק הראיה בעין הפוזלת - ע"י כיסוי העין האחרת ברטיה למשך מספר שעות מדי יום או שימוש בטיפות מטשטשות ראיה כתחליף לרטיות.
 • תרגילי עיניים - אלו מתאימים רק במקרים מעטים ובסוג מסוים של פזילה החוצה.
   

טיפל ניתוחי
החלשה או חיזוק של שריר אחד או יותר בהתאם לסוג הפזילה ולגודלה. במבוגרים או במתבגרים היכולים לשתף פעולה ניתן לנתח בשיטה הקרויה Adjustable Sutures (תפרי כוונון/התאמה) בה ניתן לשפר את מנח העיניים עוד יותר גם לאחר הניתוח. שיטה זו ייחודית בכך שהיא מאפשרת למעשה "מקצה שיפורים" ותיקון נוסף זמן קצר (שעות או ימים ספורים לאחר הניתוח) במקרה שנותרה שארית פזילה.

 

הפזילה(Strabismus) מהווה ליקוי ראיה שבו העיניים אינן ממוקמות על מנח ישר ולפיכך הן אינן מתמקדות על אותה הנקודה במרחב, לפיכך,מכונהבדיקת הפזילה גם"בדיקת מיקוד ראיה".

 

על פי ההערכה, שכיחותה של הפזילה נעה בטווח שבין 2%-4% מקרב האוכלוסייה, והיא נובעתמגורמים גנטיים, ואחרים כגון חדות ראיה ירודה, תיאוםמוחילקויבין שתי העיניים,ליקוי בפעילות של אחד או כמה מהשרירים האחראים להנעת גלגל העין(השרירים החוץ-עיניים),ליקוי בפעילותםשל אחד או כמהמהעצביםהמפעיליםאת השרירים הללו ועוד.

 

בחלק מהמקרים ישנה, כאמור,נטייה תורשתית לפזילה, ובמידה וקיימת היסטוריה של פזילה במשפחה,אזי מומלץ לפנות עם הילד לבדיקת עיניים שגרתית.

 

 

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>