מה המספר שלי?


״דוקטור, מה המספר שלי?״

פעמים רבות אני נשאלת: ״דוקטור, מה המספר שלי?״ התשובה נחלקת לשניים.

ברפואת עיניים אנו משתמשים תדיר בשני מדדים מספריים והבלבול ביניהם גדול.

הראשון הוא המספר שמתאר את חדות הראיה - או במילים אחרות: כמה טוב אני רואה, והשני הוא המספר המבטא את כוח התשבורת של העין, ובמילים אחרות: מהו הכוח האופטי של העין והאם יש צורך בהרכבת משקפיים.

 

המספר המבטא את חדות הראיה מתואר תמיד בצורת שבר: 6/6, 6/10 וכו׳. למה?

ראיה 6/6 פירושה שהנבדק רואה מ-6 מטר את מה שיראה אדם עם ראיה תקינה ממרחק 6 מטר, כלומר ראיה טובה.

ראיה 6/10 פירושה שהנבדק רואה מ-6 מטר את מה שאדם עם ראיה תקינה יכול לראות ממרחק 10 מטר, כלומר, הנבדק שלנו צריך לעמוד קרוב יותר למטרה מאשר אדם עם ראיה תקינה - מכאן יוצא שראיה 6/10 היא פחות טובה מזו של 6/6.

באופן כללי ניתן לומר שמונה השבר יהיה תמיד 6, כיון ש 6 מטר זהו מרחק הבדיקה הסטנדרטי (בחדרי בדיקה קטנים מכוילים מכשירי בדיקת הראיה באופן יחסי למרחק של 6 מטר). מכנה השבר מתאר את המרחק ממנו יכול אדם עם ראיה טובה לראות את מה שרואה הנבדק שלנו ממרחק 6 מטר. לכן: ככל שהמספר במכנה השבר גדול יותר – פירוש הדבר שהראיה פחות טובה. 6/10 פירושו ראיה פחות טובה מ 6/6, 6/30 פירושו ראיה פחות טובה מ 6/10 וכך הלאה.

 מספר בעיניים - ד

הערך המספרי השני הוא זה שמציין את הכוח האופטי של העין כלומר היכולת של העין למקד את קרני האור הנכנסות לתוכה בצורה מדויקת על הרשתית.

ערך זה נמדד ביחידות מידה הנקראות דיופטר, אשר מבוטאות בערכים מספריים (שלמים ו/או שברים) ולהן סימן פלוס (+) או מינוס (-).

הסימן פלוס (+) מסמן רוחק ראיה ואילו סימן מינוס (-) מסמן קוצר ראיה.

כלומר לאדם עם מספר 2.0- יש שני דיופטר של קוצר ראיה.

לאדם עם 3.0+ יש 3 דיופטר של רוחק ראיה.

אסטיגמטיזם נכתב בצורת נוסחה, שלה שני ערכים מספריים כל אחד עם סימן משלו וכן ערך נוסף המבטא את כיוון/ציר הצילינדר ומבוטא ב 0 -180 (מעלות). למשל:

2.0+1.0x90-

 

באופן כללי: ככל שהמספר קרוב לאפס כך פוחת הצורך במשקפיים. ככל שהמספר גדול יותר בערכו האבסולוטי (כלומר בלי בהתחשב בסימן שלו) כך גדלה הסבירות לצורך במשקפיים. חשוב לציין שהצורך במשקפיים אינו נקבע רק לפי המספר, אלא גם לפי גילו של המטופל.

לדוגמה: מספר 3+ אצל ילדים בד״כ אינו מצריך הרכבת משקפיים ואילו אצל מבוגרים – מצריך משקפיים.

 

לכן, בפעם הבאה שתשאלו ״מהו המספר שלי״ תוכלו להגדיר טוב יותר מה היא בעצם השאלה: האם ברצונכם לדעת – מהי חדות הראיה/כמה טוב אני רואה? או האם השאלה היא בעצם: האם עיני זקוקות לעזרת משקפיים?

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>