מה זה מיופיה, מה הגורמים לה ואיך מטפלים? המדריך


מיופיהמיופיה (בעברית קוצר ראייה) מהווה ליקוי השכיח בכ- 25% מהאוכלוסיה בארץ, ובו קרני האור מגיעות למירכוז בתוך העין לפני הגעתן אל הרשתית - זאת במקום להתמקד בצורה מדויקת עליה. כתוצאה מכך, אובייקטים קרובים נראים היטב, כלומר חדות הראיה לטווח קרוב היא טובה, אך ככול שהעצמים עליהם ממקדים את המבט רחוקים יותר, כך הולכת ופוחתת חדות הראיה והאובייקטים נדמים מטושטשים. 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שהסיבה המרכזית למיופיה היא חוסר איזון בין כוח התשבורת של העין (עליו אחראיות הקרנית והעדשה הקריסטלינית) לבין אורך גלגל העין: כוח התשבורת חזק מדי או שגלגל העין ארוך מדי. במקרים השכיחים מדובר במצבים שבהם כוח התשבורת של העין תקין אולם מבנה העין ארוך מדי, ולכן מתרכזות קרני האור בתוך העין לפני הרשתית במקום עליה ממש.

גורמי סיכון לקוצר ראיה

מדו"ח שפרסם ארגון הבריאות העולמי עולה ששכיחות המיופיה זינקה דרמטית בעשורים האחרונים במדינות המתועשות, ואם שיעור קצרי הראיה בארצות הברית עמד על 25% בתחילת המאה ה- 20, שהרי כיום הוא גבוה יותר וכך גם באירופה ובישראל. 

בכמה ממדינות המזרח הרחוק, כמו הונג קונג וסינגפור המצב חמור אף יותר, שם שכיחות התופעה מגיעה ל- 80%. הגורמים לקוצר ראיה הנם גנטיים וסביבתיים, והסיכון ללקות במיופיה גדל כשאחד מההורים סובל מהתופעה. 

מעבר לכך, נמצא שעיסוקים הכרוכים בקריאה מרובה ובשימוש ממושך במסכים קרובים לעיניים מגדילים את הסיכון לקוצר ראיה. ניתן למנות כמה סוגי מיופיה, בהם מיופיה פתולוגית שמופיעה בדרך כלל לפני גיל 6 , מתקדמת למספרים גבוהים ונחשבת לחמורה, מיופיה בטווח הגילאים 18 - 6 ומיופיה בגילאים הבוגרים.

 

דרכי הטיפול בקוצר ראיה

מיופיה פתולוגית מוגדרת כקוצר ראייה גבוה (מעל ל- 6.0 דיופטר). מיופיה מסוג זה באה לביטוי אנטומי על ידי התארכות גלגל העין בצורה חריגה. במצב תקין העין מתאפיינת במבנה עגול וכדורי, בעוד שבמצבים של קוצר ראייה מקבל גלגל העין תצורה אובלית (אליפטית). 

התארכות של גלגל העין גורמת להרחקת הרשתית שצמודה לדופן הפנימי שלו, תופעה שמגבירה את הסיכון להיפרדות הרשתית, קרעים ברשתית ונזק לראייה. מצב זה מחייב מעקב צמוד וביקור אצל רופא עיניים כול 6 חודשים. מאחר ומדובר בליקוי תורשתי, במידה ואחד מבני המשפחה סובל מהליקוי, שאז רצוי להפנות את כול ילדי המשפחה לבדיקה. 

הטיפול המומלץ לקוצר ראיה אצל ילדים הוא הרכבת משקפיים. מתבגרים הסובלים ממיופיה יכולים לעשות שימוש גם בעדשות מגע, ומבוגרים יכולים גם לפנות לניתוח לייזר להסרת המשקפיים. אצל אוכלוסייה מבוגרת, ניתן לנטרל את קוצר הראיה במהלך ניתוח הקטרקט על ידי התאמת עדשה מלאכותית בעלת כוח שבירה מדויק.

מה זה מיופיה?

מיופיה (קוצר ראייה) מהווה ליקוי נפוץ, מצב שבו קיים קושי לראות למרחק ועצמים מרוחקים נדמים מטושטשים ו"מרוחים". במצב של מיופיה האובייקטים הקרובים לעין נראים אמנם היטב, ואף על פי כן, מדובר עדיין בפגיעה משמעותית באיכות החיים ובתפקוד היומיומי, כך שחשוב לאתר את הבעיה ולהעניק מענה אפקטיבי מוקדם ככול שניתן. ממה נגרמת המיופיה ומהם גורמי הסיכון? 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שהראייה היא תהליך שבו קרני האור ״נשברות״ ע״י שניים מרכיבי העין: הקרנית והעדשה. אלה מרכזות את קרני האור ומכוונת אותן אל הרשתית שממוקמת על הדופן הפנימית של גלגל העין. הרשתית אחראית לקליטת קרני האור והמרתן לאותות חשמליים. אותם אותות חשמליים מועברים אל המוח באמצעות סיבי עצב ומורכבים לכדי תמונה.

 

מהן הסיבות לקוצר ראייה?

במצב של מיופיה נשברות קרני האור באופן לא מדויק ומתמקדות לפני הרשתית ולא על גביה. 

המיופיה יכולה להיגרם מעדשה חזקה יתר על המידה, עוצמה אופטית גבוהה מדי של הקרנית או גלגל עין מוארך שמוביל למיקוד קרני האור לפני הרשתית בשל המרחק הגדול מהרגיל עד אליה. 

גורם מרכזי בהתפתחות קוצר ראיה הוא גנטיקה. במידה ואחד ההורים סובל ממיופיה, שאז גדל הסיכון להופעת הלקות אצל הילדים בשלב כלשהו בחיים. סיבות נוספות שנראה שמשפיעות על התפתחות מיופיה הן קריאה מרובה, שימוש במסכים קרובים לעיניים כחלק משגרת החיים, כמו גם שהות ממושכת בסביבות חשוכות.

 

איך מטפלים במיופיה?

נהוג לסווג את סוגי המיופיה על פי קבוצות גיל ודרגת חומרתן. מיופיה פתולוגית מוגדרת כקוצר ראיה גבוה שבו אורך גלגל עין גבוה מ- 25 מ"מ או שכוח התשבורת (״המספר״) גבוה מ- 6.0 - דיופטר. 

מדובר בדרך כלל במצב תורשתי הנוטה להופיע בגילאי הילדות המוקדמת, במרבית המקרים כתוצאה מאורך גלגל עין שהוא גדול מהממוצע. קוצר ראייה פתולוגי מגביר את הסיכון לקטרקט, גלאוקומה, קרעים ברשתית והפרדות רשתית. סיבוכים אלה עשויים להביא לפגיעה בראיה ולכן חשוב לאבחן ולטפל בקוצר ראייה מבעוד מועד.

במקרים של מיופיה בקרב ילדי, הטיפול המומלץ הוא הרכבת משקפיים. לאלו הסובלים מקוצר ראיה נמוך עד בינוני, מומלץ להרכיב משקפיים רק במצבים הדורשים ראיה חדה למרחק. בני נוער יכולים גם לעשות שימוש בעדשות מגע ולמבוגרים שמורה האפשרות לתקן את קוצר הראייה בעזרת ניתוח לייזר.