כמה דברים שכדאי לדעת על מצמוץ יתר


המצמוץ הנו רפלקס שבו סוגרים ופוקחים במהירות את העפעפיים. ד"ר ארנית קריסטל- שליט מסבירה שמדובר בפעולה חיונית המתרחשת מבלי שנהיה כלל מודעים לה והיא מסייעת לשמירה על הלחות של העיניים ולמניעת התייבשותן, אם בעזרת פיזור הדמעות והרטבת הקרנית והלחמית של העין ואם על ידי מניעת החשיפה של פני שטח העין לפרק זמן ממושך.

בנוסף מסייע המצמוץ בהרחקת גורמי גירוי וגופים זרים משטח פני העין, תוך הסתייעות בריסים המשמשים כמעין מחסום המונע מחלקיקי אבק מלחדור אל העיניים. המצמוץ מתבצע באמצעות שני שרירים שהאחד אחראי להרמת העפעף העליון ופקיחת העין והאחר המכונה "שריר העין החוגי" האמון על עצימת העין.

 

תדירות המצמוץ הממוצעת כגורם תלוי גיל

ניתן למנות 3 סוגים שונים של מצמוץ שהם מצמוץ ספונטני המוגדר כרפלקס המתרחש באופן לא מודע, מצמוץ רפלקסיבי שקורה בתגובה לגוף זר שפוגע בעין ומצמוץ רצוני שמתבצע במודע. תדירות המצמוץ נקבעת במערכת העצבים המרכזית, אך היא עשויה להיות מושפעת ממחלות כלליות, מחלות של העין, כמו גם עייפות, מתח נפשי, תרופות וגורמים חיצוניים.

לעניין זה, ראוי להבהיר שפעולות כדוגמת קריאה, צפייה בטלוויזיה, שימוש בטלפונים ניידים או עבודה מול צג המחשב, עשויות להוביל לירידה בתדירות המצמוץ, וזו הסיבה לנטיית העיניים ליובש. תדירות המצמוץ הממוצעת תלוית גיל ונתונה לשינויים בגילאים שונים, כשבקרב תינוקות ופעוטות התדירות פחותה מאשר במבוגרים.

 

מצמוץ יתר | קריסטל שליט

הסיבות העיקריות למצמוץ יתר

לעתים קורה שתדירות המצמוץ הממוצעת גבוהה ביחס לקבוצת הגיל, שאז מדובר במצמוץ יתר. עשויות להיות לכך מגוון סיבות, שהעיקריות שבהן הן לקויות ראייה, "טיקים" או אלרגיה ודלקות עיניות. ילדים הסובלים מחדות ראייה ירודה נוטים למצמוץ יתר בניסיון למקד את ראייתם, בעוד שגירוי בעיניים יגרום להם למצמץ בניסיון להרחיק את הגורם המגרה מעיניהם.

"טיקים" הנם תופעה פיזיולוגית נירולוגית של עוויתות בלתי רצוניות המושפעת ממצבים רגשיים. מצמוץ יתר מהווה גם את אחת הצורות של תסמונת טורט ונפוץ יותר בקרב ילדים הסובלים מהפרעות תקשורת או הפרעת קשב.

במקרים של מצמוץ יתר, יש לגשת לבדיקה אצל רופא עיניים, זאת על מנת לאבחן הגורם לתופעה ולהעניק טיפול בהתאם לממצאי הבדיקה. במידה ורופא העיניים אינו מגלה סיבה עינית למצמוץ היתר, יומלץ למטופל לגשת לבדיקת נוירולוג לצורך אבחון.