משקפיים לילדים


Dr_Crystal_Shalit_eye_doctor

הרכבת משקפיים היא חיונית במצבים כגון קוצר ראיה, רוחק ראייה, אסטיגמטיזם, במצבי פזילה מסוימים או בשילוב של חלק מהללו. יש להדגיש כי משקפיים לילדים או מבוגרים אינם אמורים "לרפא" את הליקויים הללו, אלא משמשים כאמצעי עזר לשיפור הראייה , ומניעת התפתחות עין עצלה בילדים צעירים.

 

משקפיים לילדים קצרי ראיה

 

קוצר ראיה שכיח ב 25-30% מהאוכלוסיה בארצות המערב, ונובע משבירה חזקה מדי של קרני האור ביחס לאורך גלגל העין. כתוצאה מכך מתמקדות קרני האור לפני הרשתית במקום שתתרכזנה עליה.

במצב שנוצר חדות הראיה טובה יותר לקרוב ומטושטשת לרחוק. במרבית המקרים מופיע קוצר הראיה בסביבות גיל ההתבגרות, אך במקרים משפחתיים הוא עשוי להופיע בגיל צעיר יותר.

 

משקפיים לילדים רחוקי ראיה

 

רוחק ראיה שכיח פחות מאשר קוצר ראיה, אך בילדים קטנים הוא מסוכן יותר כגורם להתפתחות עין עצלה אם אינו מאובחן בזמן. רוחק הראיה נובע משבירה חזקה מדי של קרני האור ביחס לאורך גלגל העין, כך שהן מתמקדות מאחורי הרשתית במקום שתתרכזנה עליה.

במקרה זה נוצר מצב בו חדות הראיה טובה יותר לרחוק מאשר לקרוב. התינוק, שעולמו בשנה הראשונה לחייו מתרכז בסביבתו הקרובה, זקוק לחדות ראיה מיטבית לקרוב.

במידה וקיים רוחק ראיה – נפגעת חדות הראיה לקרוב, אך בניגוד למקובל לחשוב אין לכך כל סימן חיצוני בעיניו או בהתנהגות של התינוק. מסיבה זו יש לבדוק באופן יזום תינוקות לשלילת רוחק ראיה, בדיקה המומלצת גם בכל מקרה בו קיים סיפור של רוחק ראיה במשפחה.

 

כללים לבחירת משקפיים לילדים

 

הפנים של תינוקות וילדים קטנים מאילו של מבוגרים, ובחלק מהמקרים מתאפיינים בגשר אף שקוע ונמוך. הדבר דורש הקפדה על מספר כללים בעת רכישת משקפיים לילדים על מנת להבטיח התאמה מלאה לפניו של הילד:


1. חשוב לוודא שהמסגרת תתאים בגודלה לפניו של הילד, שהזרועות לא תלחצנה על הרקות ומאחורי האוזן, ומאידך שלא תהיינה ארוכות או רפויות מדי.
2. יש להקפיד על כך שהעדשות המשקפיים תהיינה גדולות דיין לצורך הקפת העין כולה, כך שלא יתאפשר להביט בקלות מעל או מתחת למשקפיים.
3. מומלץ לוודא שקיימת תמיכה מיטבית של המשקפיים על גשר האף על מנת למנוע את החלקתם על האף.

 

משקפיים לילדים – הפעם הראשונה

 

לאחר קבלת המשקפיים ניתן להרגיל את הילד בהדרגה להרכבת המשקפיים, ומומלץ להגיע תוך מספר ימים למשך הרכבה רצוף לפי המלצת הרופאה.


ניתן לחגוג בגן את קבלת המשקפיים ב"מסיבת משקפיים" שבה יהיו הילד ומשקפיו החדשים מרכז המסיבה. ניתן להכין "עוגת משקפיים" , לבקש מהגננת לספר לילדים סיפור בנושא זה (ראו ספרים מומלצים), להכין עמם משקפיים מקרטון כעבודת יצירה, ואפילו לחלק זוגות משקפי פלסטיק כהפתעה לכל ילד.

 

הם עדיין כה קטנים, אבל כבר מרכיבים את התכשיט החדש שיוש בעל האף ומעורר לא מעט שאלות בקרבההורים: כיצד יודעים שהפעוט אכן סובל מליקוי בראייה? כיצד בוחרים משקפי ילדים ועל מה כדאי להקפיד במהלך רכישתם?

 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט, רופאה בכירה ומנתחת עיניים בביה"ח מאיר בכפר סבא, מציינת שבמדינת ישראל, כל תינוק אמור לעבור לאחר לידתו בדיקה ראשונית שנועדה לאתר ליקויים מולדים בעיני התינוק כגון קטרקט ועוד.

 

ד"ר קריסטל מוסיפה שכשהתינוק בן כ6 -8 חודשים,יש לגשת איתו לבדיקת עיניים ראשונה, רצוי אצל רופא/ת עינים מומח/ית לבעיות עיניים של ילדים, לצורך שלילת גורמי סיכון לעין עצלה, כגון: פזילה וצורך במשקפיים. במהלך הבדיקה נבדקת תקינות המבנה האנטומי של העין.

 

 

מתי כדאי לגשת עם הילד לבדיקת ראייה?

מומלץ לקחת את הילד לבדיקת ראייה,גם כשמשוכנעים שהוא ניחן בעיני נץ, היות ולא אחת קורה שילדים סובלים מליקוי ראייה באחת מן העיניים, אך מצליחים לעשות שימוש בעין הבריאה באופן המאפשר להם להתנהג כרגיל. יש לפנות לבדיקה בכל מקרה בו קיימים סימנים מחשידים כגון:כשהילד מגרד או משפשף את העיניים, עוצם עין אחת לצורך מיקוד המבטא ומתיישב קרוב מידי אל מסך הטלוויזיה, דבר שעשוי לרמז לקושי בראיה.

 

ניתן לרכוש משקפיים לילדים בחנויות אופטיקה שלהן מסגרות המתאימות לילדים. קימות חנויות אופטיקה המיועדות לילדים בלבד אך גם כאלה המיועדות לילדים ומבוגרים כאחד. מסגרות המשקפיים לילדים שונות בכך שהן קטנות יותר ומתאימות בעיצובן לפני התינוק/הפעוט. חנויות האופטיקה לילדים מעוצבות לרוב בצורה חמימה ומזמינה,כך שתהליך בחירת המשקפיים ייהווה חויה רגועה ונעימה.

 

טיפים לבחירה נכונה של משקפיים לילדים

במהלך רכישת משקפיים לילדים כדאי לזכור שילדים הנם פעילים מטבעם ואוהבים לשחק,להשתולל, לקפץ ולרוץ. לפיכך חשוב להקפיד שהעדשות תהיינה עשויות מפלסטיק, זאת במטרה למנוע פגיעה בעיניים. פרט אחר נוגע לכך שבגלל גובהם,ילדים נוטים להתבונן אל העולם מלמטה כלפי למעלה.

 

במידה ומסגרת המשקפיים איננה מכסה את שטח העיניים עד מעל לגבות, עלול הדבר להשאיר "חלל בלתי מכוסה" בכל פעם שהילד מפנה את מבטו כלפי מעלה. פרטים נוספים שכדאי לקחת בחשבון הם משקל המשקפיים וסוג העדשות. מומלץ להעדיף משקפיים שאינם מכבידים ואינם מותירים סימן על אפו של הילד ועדשות חזקות(כמו לדוגמה פוליקרבונט) הכוללות ציפוי כנגד שריטות וציפוי להגנה מפני קרינת השמש.

אשמח לענות על שאלות בנושא בפורום רפואת עיניים לילדים ופזילה באתר.

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>