משקפי ילדים - כללים לבחירת מסגרת


משקפי ילדים - כללי

משקפי ילדים - כללים לבחירת מסגרת | דאצל תינוקות וילדים מבנה הפנים שונה מעט מזה שבמבוגרים: הפנים קטנים וגשר האף נמוך ושקוע. מצב זה מצריך עיצוב שונה של מסגרת המשקפיים לתינוקות וילדים.
 

על מה להקפיד?

 • מסגרת המשקפיים

  המסגרת צריכה להתאים בגודלה לפני הילד. יש להקפיד שזרועות המשקפיים לא ילחצו על הרקות, ושלא ילחצו על האוזן מאחור. עם זאת יש להקפיד על אחיזה טובה של המשקפיים מאחורי האוזן.

 • העדשה

  העדשה צריכה להיות גדולה דיה על מנת להקיף את כל העין, כך שלא ניתן יהיה להביט בקלות מעל המשקפיים או מתחתיהם. לתינוקות ופעוטות מומלצים במקרים רבים משקפיים עם מסגרת מעוגלת.

 • התאמה

  יש להקפיד על התאמה טובה של המשקפיים לאזור גשר האף כדי שלא יחליקו בקלות על האף. במשקפי תינוקות קיימת במקרים רבים תמיכת סיליקון לגשר האף השקוע.

 • אחיזה

  לתינוקות ניתן לבחור מסגרת בעלת זרועות מעוגלות, המונעת החלקת המשקפיים.

 

היכן קונים

מומלץ לרכוש משקפיים אצל אופטומטריסט/אופטקאי מקצועי קרוב ככל האפשר לאזור מגוריכם. משקפי ילדים עשויים להתעקם ולהשרט לעיתים תכופות ורצוי שההגעה לתיקונם תהיה קלה ומהירה. 

ציפויים שונים לעדשות

מניסיוני אין טעם ברכישת צפויים למניעת שריטות, אנטי רפלקס וכדומה, אלה בדרך כלל אינם עמידים בפני ילדינו החמודים.

מבצע "שנים במחיר אחד"

במידה ומוצע מבצע של שני זוגות במחיר אחד, מומלץ להזמין קודם זוג ראשון, להגיע לפגישה אצל הרופאה כדי לוודא כי המשקפיים אכן מתאימים, ורק אז להזמין את הזוג השני.

 

מתקשים לבחור משקפי ילדים? כמה עצות לבחירה נכונה 

הקטנטן או הקטנטונת נזקקים למשקפיים? מתקשים לבחור להם משקפי ילדים מבין שלל ההיצע הנרחב שקיים כיום בשוק? ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שבחירת משקפיים לילדים מהווה משימה לא פשוטה, מאחר ומדובר באביזרשלא זו בלבד שהוא נועד לסייע לראייה, אלא גם משפיע על האופן שבו יתיחסו חבריו של הילד אליו. חשוב שהמשקפיים יהיו נוחים ויפים בעיני הילד עצמו על מנת שירצה להרכיב אותם כנדרש.

ילדים קטנים על פי רוב מתקשים להביע את מה שהם מרגישים, ובניגוד אלינו, המבוגרים, הם לא תמיד יספרו שמשהו מציק להם, או שיפריעו להם דברים שנדמים בעינינו כשוליים. לפיכך, אחת מהמטרות המרכזיות שלנו כהורים היא להקפיד על התאמת הצורה והגודל של המשקפיים למבנה הפנים של הילד, תוך כדי התייחסות לצרכים האופטיים.

 

התאמת הצורה והגודל של המשקפיים למבנה הפנים של הילד

במהלך בחירת משקפי ילדים, יש לדאוג שהמסגרת תקיף את העין כולה, זאת על מנת להבטיח שהעין לא "תברח" אל מחוץ למסגרת גם כשהילד מרים את מבטו כלפי מעלה או מסיט אותו מטה. כמו כן, חשוב לוודא מחדש כי המסגרת איננה מחליקה מהפנים, ומאידך גם שאיננה משאירה על האף סימני לחץ אדומים.

כשמדובר בתינוקות מומלץ להעדיף משקפיים מחומרים עמידים שלא יפצעו את התינוק גם אם יכניס את המשקפיים בטעות לפיו. ראוי להדגיש שלא קיימת נוסחה חד משמעית שמאפשרת התאמה מוחלטת של המשקפיים לילד, לפיכך חשוב להיות קשובים הן אל הצרכים של הילד והן אל אופיו הייחודי.

 

מסגרת גמישה שאיננה נשברת בקלות

היות וילדים נוטים להיות שובבים ופעלתנים, מומלץ להתאים להם משקפי ילדים עם מסגרת גמישה יותר, כזו שאיננה נשברת בקלות. כמו כן, מאחר ומערכת הראייה נמצאת בשנים הללו בשלבי התפתחות, מתרחשים שינויים המשפיעים על הראייה, מה שמצריך בדיקות למעקב הראיה ומספר המשקפיים על פי המלצת רופא העינים לילדים ורכישת משקפיים חדשים בהתאם להנחיות.

השוק מציע כיום אינספור דגמים של משקפיים מעוצבים וממותגים מהקולקציות החדשות ביותר, שעלותן עלולה להסתכם במאות שקלים ולעתים אף למעלה מזה, כמו לדוגמה, משקפיים עם אפקט פולארויד, עדשות אנטי רפלקס, ציפויים למניעת הצטברות אדים, עדשות עם סינון אור כחול וכיוצא בזה. הסיכוי הגבוה לשריטות במשקפי ילדים הופך את ההשקעה בציפויים אלה ללא כדאית במרבית המקרים.

 

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>