ניתוח פזילה בילדים ומבוגרים


מטרת הניתוח

ניתוח הפזילה מיועד להביא את העיניים למנח בו הן תהיינה ישרות ומקבילות זו לזו. מנח זה עשוי למנוע התפתחות עין עצלה ולשפר  את התפקוד הדו-עיני.

 

הפעולות הכירורגיות

לכל עין שישה שרירים המניעים אותה לכל הכיוונים. השרירים מחוברים אל הדופן החיצונית של גלגל העין. במהלך הניתוח ניתן לעשות את הפעולות הבאות:

  • החלשת שריר

    פעולה זאת מתבצעת ע"י ניתוקו מגלגל העין וחיבורו חזרה אליה אך במיקום אחורי יותר לאורך מסלולו הטבעי. במצב זה השריר רפוי יותר ואזור החיכוך שלו עם העין קטן- מה שמביא להחלשת פעולתו.

  • חיזוק שריר

    פעולה זאת מתבצעת ע"י ניתוק השריר מגלגל העין, קיצורו ע"י כריתת פיסה באורך מספר מילימטרים מהשריר, וחיבורו חזרה למקומו הטבעי על גלגל העין. מצב זה יוצר מתח גדול יותר בשריר ומחזק את פעולתו.
    ניתוח פזילה בילדים ומבוגרים | ד

 
אין צורך בהוצאת תפרים

התפרים נמסים ונעלמים מעצמם תוך מספר שבועות לאחר הניתוח.


האם ניתן לנתח בלייזר?

כיום אין בעולם ניתוחי פזילה בלייזר. הלייזר משמש בניתוחי עיניים אחרים כגון הסרת משקפיים אך לא בניתוחי פזילה.

תפרי התאמה

זוהי שיטה המיועדת לאפשר כיוונון נוסף של העיניים לאחר הניתוח במידה ועדיין נותרה פזילה. למעשה מדובר ב"מקצה שיפורים" שבו לאחר שהמנותח התעורר מן הניתוח נערכת  בדיקת פזילה קצרה. אם נמצאה שארית פזילה מרדימים את התחושה בעיניים ע"י טיפות וג'ל של אלחוש מקומי, ומבוצע כיוונון נוסף של התפרים. כוונון התפרים מגדיל את סיכויי הצלחת הניתוח. שיטה זו ניתנת ליישום רק במקרים בהם המנותח מסוגל לשתף פעולה, ולכן מתאימה בעיקר למבוגרים.

 

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>