ניתן לתקן פזילה במבוגרים!


כללי
בעבר רווחה הדעה כי לא ניתן לתקן פזילה במבוגרים, דבר שמנע ממטופלים רבים לחפש פתרון לבעיה. כיום ברור כי פזילה במבוגרים ניתנת גם היא לטיפול במרבית המקרים, ולכן הולך ועולה מספר המבוגרים הנהנים מן הטיפול בפזילה.

גורמים עיקריים לפזילה בגיל המבוגר

 • פזילה מילדות שלא טופלה
 • פזילה שטופלה בחוסר הצלחה מספקת
 • פזילה שהחמירה או נשנתה עם ההתבגרות בגיל
 • פזילה בשל מחלות כלליות כגון מחלת בלוטת התריס (Thyroid Ophthalmolpathy) הפוגעת בשרירים החוץ עיניים; מחלות של כלי הדם (סכרת, יתר לחץ דם) הפוגעות בכלי הדם של העצבים המפעילים את השרירים החוץ עיניים וגורמות לשיתוק שרירים אלה.


טיפול שמרני

 • התאמת משקפיים
  משקפי ראיה או משקפיים עם עדשות פריזמטיות לניטרול הפזילה
 • תרגילי עיניים
  התרגילים מתאימים רק למיעוט המקרים בסוג מסוים של פזילה החוצה ומיועדים לחזק את פעולת השרירים המניעים את העין. 
 • כיסוי עין אחת
  למניעת כפל ראיה במידה ולא ניתן לעשות זאת בדרכים אחרות.


טיפול ניתוחי
טיפול ניתוחי מבוסס על החלשה או חיזוק של שריר אחד או יותר בהתאם לסוג הפזילה ולגודלה. במבוגרים היכולים לשתף פעולה ניתן לנתח בשיטה הקרויה Adjustable Sutures (תפרי כוונון/התאמה) בה ניתן לשפר עוד את מנח העיניים גם לאחר הניתוח. שיטה זו ייחודית בכך שהיא מאפשרת למעשה "מקצה שיפורים" ותיקון נוסף זמן קצר (שעות או ימים ספורים) לאחר הניתוח במקרה שנותרה שארית פזילה לאחר הניתוח.
 
ניתוח פזילה- ניתוח לשיפור תפקודי!

בעבר נחשבו ניתוחי פזילה במבוגרים לטיפול קוסמטי בלבד ולכן הם לא מומנו (בארץ ובעולם) ע"י קופות החולים או גופים מבטחים אחרים. בשנים האחרונות פורסמו מחקרים רבים המראים כי פזילה במבוגרים גורמת בעיה תפקודית הפוגעת בתחומים מרכזיים בחיים כגון מציאת בני זוג, קבלה למקומות עבודה, קידום מקצועי ועוד. מחקרים נוספים הראו שיפור משמעותי בתפקוד המנותחים בשטחים רבים בחייהם לאחר הניתוח. לכן, נחשבים היום גם ניתוחי הפזילה במבוגרים כניתוחים לשיפור התפקוד, ובמרבית המקרים ניתן לבצע אותם במימון קופות החולים או הגורמים המבטחים.

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>