עין עצלה


כללי

עין עצלה, אמבליופיה (Amblyopia) בשפה המקצועית, הוא מונח המגדיר עין שחדות הראיה שלה ירודה למרות שהמבנה האנטומי שלה תקין ואין כל פגיעה מוחית הניתנת לזיהוי. הסיבה להתפתחות עין עצלה היא העדר היכולת לראות חד וברור בשנות הילדות בהן מתפתחת מערכת הראיה.

הגורמים לעין עצלה

  • בעיית תשבורת

    במצב זה יש צורך במשקפיים, שלא אותר ולא טופל בזמן. בשל כך העין רואה תמונה מטושטשת אותה היא משדרת למוח. הדבר מונע התפתחות תקינה של האזורים המוחיים האחראים לפענוח התמונה הנקלטת.

  • בעיית פזילה

    בעיה שגורמת להתעלמות אוטומטית של המוח מהתמונה הנקלטת ע"י עין אחת (כדי להימנע מראיה כפולה). במצב זה עשוי להיווצר עיכוב בהתפתחות הראיה בעין ממנה מתעלם המוח, וכתוצאה מכך ראיה ירודה.

  • בעיות עיניים המונעות ראיה חדה

    קטרקט מולד, לדוגמה, מונע ראיה טובה מיד מהלידה. במידה ולא בוצע ניתוח להסרת הקטרקט בגיל מוקדם מספיק, נפגעת התפתחות האיזורים המפענחים את התמונה במוח. במקרה כזה גם אם ינותח הקטרקט בגיל מאוחר יותר, יהיה קשה לשפר את חדות הראיה בצורה המיטבית. (יש לשים לב כי מצב זה אינו עונה על ההגדרה  הקלאסית של עין עצלה, כיון שבו קיים פגם אנטומי בעין, אך מקובל לכלול גם אותו כגורם לעין עצלה).

מה יכול לקרות

חדות הראיה הירודה בעין עצלה עשויה להביא לפזילה ולפגיעה בתפקודים הדו-עיניים, ולכן חשוב לתקנה בהקדם ע"י טיפול בגורם המתאים.
 עין עצלה | ד

כיצד נזהה בעיה

בניגוד למקרי פזילה אשר רובם ניתנים לזיהוי ע"י הסובבים, במקרי עין עצלה מורגשת הראיה הירודה רק ע"י הילד עצמו, ולפעמים אינה מורגשת גם על ידו (כאשר קיימת ראיה טובה מאוד בעין השניה, המפצה על החסר). ילדים רבים אינם מתלוננים על ראייתם הירודה, כיון  שאינם יודעים עדיין להתבטא או שאינם מודעים לכך שאפשר לראות טוב יותר. זאת הסיבה לכך שבגיל הילדות מומלץ לבצע בדיקות עיניים שגרתיות גם בהעדר תלונות מצד הילד.
 

יעילות הטיפול

הטיפול בעין עצלה יעיל מאוד בשנות הילדות המוקדמות ועד גיל 7-8 שנים - אז מסתיימת התפתחות מערכת הראיה. ככל שמתחילים בטיפול בגיל צעיר יותר, קיים שיפור מהיר יותר בראיה והגעה לחדות ראיה טובה יותר. במבוגרים דווחו מקרים בודדים בלבד של הצלחת הטיפול.

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>