פזילה אנכית (Hypertropia/Hypotropia)


כללי
פזילה אנכית | דפזילה אנכית היא פזילה בה עין אחת גבוהה יותר מן השניה. פזילה זו עשויה לגרום לכפל ראיה אנכי בו נראות שתי תמונות זו מעל זו. להלן הסוגים השכיחים של פזילה אנכית:
 
שיתוק השריר האלכסוני העליו 
(Superior Oblique Paresis/Palsy)
זהו שיתוק מלא או חולשה של העצב הקרניאלי הרביעי (Trochlear Nerve) המעצבב את השריר האלכסוני העליון (Superior Oblique), שהוא אחד משני השרירים האחראים על הורדת העין. במרבית המקרים מדובר בפזילה מולדת, אך לעיתים קשה לאבחנה בגילאים צעירים והרמז היחיד לקיומה הוא הטיית ראש (טורטיקוליס). בשל החולשה בהורדה נמצאת העין הפגועה במנח גבוה יותר מהעין השניה. רבים מהסובלים ממצב זה מפתחים הטיה של הראש הצידה, בדרך כלל לצד המנוגד לזה של העין הפגועה, על מנת להגיע למצב בו הפזילה נעלמת או פוחתת למינימום וניתן להימנע מכפל ראיה. במקרים בהם הטית הראש אינה גדולה ניתן להסתפק במעקב בלבד, אך לעיתים יש צורך בניתוח לתיקון הפזילה על מנת להביא את העיניים למצב ישר ככל שניתן בלא שיהיה צורך בהטיית הראש. סיבות נוספות לפזילה מסוג זה יכולות להיות מולדות: כגון איחוי מוקדם מדי של עצמות הגולגולת, או נרכשות: כגון חבלת ראש, אירוע (שבץ) מוחי ועוד. במקרים האחרונים רצוי להמתין לשיפור עצמוני במצב במשך כשישה חודשים, ובמקרי הצורך לטפל למניעת כפל הראיה ע"י מתן משקפיים עם עדשות פריזמטיות או כיסוי עין אחת. במידה ולא חל שיפור מספק לאחר התקופה הנ"ל ניתן לבצע ניתוח.
 
תסמונת בראו
ן 
(Brown syndrome)
מצב מולד במרבית המקרים, שבו פעילות השריר האלכסוני העליון (Superior Oblique), אחד השרירים המורידים את העין, חזקה מן הרגיל וגורמת לכך שהעין הפגועה אינה יכולה לעלות היטב בעיקר במבט פנימה ומעלה. בשל כך נוצרת פזילה בעיקר במבט כלפי מעלה. במקרים רבים מבחינים ההורים שעין אחת אינה עולה כשהתינוק שוכב על בטנו ומביט אליהם מלמטה כלפי מעלה, או כשהפעוט (הנמוך מהם) מביט אליהם. בחלק מן המקרים הבעיה  חולפת עצמונית כשהילד מתבגר. במקרים מעטים מדובר במצב נרכש המתפתח בגילאים מאוחרים יותר ואז יש לברר את הסיבה ולטפל בהתאם. במידה וקיימת פזילה ניכרת במבט ישר קדימה או תנוחה לא טבעית של הראש (כגון הרמת סנטר) יש לנתח כדי לתקן את הפזילה. במידה ואלה אינם קיימים, יש לעקוב על מנת לוודא התפתחות תקינה של הראיה והתפקודים הדו-עיניים. במרבית המקרים, כשהילד גדל אין מבחינים עוד בפזילה כיון שהילד שגבה מביט על הוריו ושאר הסובבים "בגובה העיניים".
 
פזילה דיסוציאטיבית אנכית  
(Dissociated Vertical Deviation)
זוהי פזילה שבה עין אחת "נסחפת" כלפי מעלה במצבים מסוימים. פזילה זו מתלווה בעיקר למצבים של פזילה מולדת פנימה ולפעמים לפזילה מולדת החוצה. גם במקרים אלה הטיפול הינו שמרני או ניתוחי.

 

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>