פזילה החוצה (Exotropia)


פזילה החוצה | ד

כללי
זוהי פזילה בה העיניים פונות החוצה ומתרחקות מהאף. פזילה זו יכולה להופיע בגילאי הינקות, הילדות  אך גם בגילאים מבוגרים יותר. הפזילה עשויה להיות קבועה, או להופיע רק בחלק מהזמן.

פזילת ינקות
פזילה המופיעה בחודשים הראשונים לחיים, ונובעת מחוסר בשלות מערכת הראיה של התינוק. פזילה זו קיימת בחלק גדול מהילודים ומתאפיינת במרבית המקרים בד"כ ב"בריחה" החוצה של העיניים. הפזילה בדרך כלל אינה גדולה, ומופיעה רק בחלק מן הזמן, כלומר העין פוזלת החוצה מפעם לפעם. באופן טיפוסי חולפת הפזילה עד לגיל 4 חודשים והעיניים מתיישרות.


פזילה מולדת החוצה  (Congenital Exotropia)
פזילה המופיעה מיד לאחר הלידה או בחדשי החיים הראשונים ובמיעוט המקרים היא פזילה גדולה וקבועה. במקרים אלה יש לפנות לבדיקת רופא עיניים לילדים, על מנת להחליט על בירור וטיפול מתאים.

פזילה החוצה שאינה קבועה  (Intermittent Exotropia)
סוג זה של פזילה מופיע בדרך כלל בגילאי שנה עד חמש שנים, אך אפשרי גם לאחר מכן. במצב זה נראית בדרך כלל עין ש"בורחת" החוצה בעיקר כשהילד אינו מרוכז, בוהה, עייף לפני השינה, קם מהשינה בבוקר, כועס או כשהוא חולה. במקרים רבים עוצם הילד עין אחת בשמש. הפזילה בולטת יותר במבט לרחוק., למשל בעת צפיה בטלויזיה. הטיפול בסוג זה של פזילה יכול להיות שמרני או ניתוחי, ובמרבית המקרים תחת מעקב וטיפול מתאימים תתאפשר התפתחות טובה של חדות הראיה, התפקוד הדו-עיני כמו גם שליטה טובה בפזילה. במידה והפזילה תכופה מאוד, גדולה ובולטת או במידה וקיים  סיכון להתפתחות התקינה של הראיה ופקודיה יש לפנות לניתוח פזילה. 

הטיפול בפזילה החוצה
הטיפול בפזילה נועד לאפשר התפתחות טובה של חדות הראיה ומניעת עין עצלה, ולהתפתחות תקינה של התפקוד הדו - עיני.

טיפול השמרני

  • מתן משקפיים במקרים המתאימים
  • כיסוי העין שאינה פוזלת ברטייה למשך מספר שעות ביום – למניעת עין עצלה
  • תרגילי עיניים – למקרים נבחרים של פזילה מסוג Convergence Insufficiency
  • הגנה מפני השמש – לילדים הממצמצים/עוצמים עין בשמש: כובע רחב שוליים/צילון המצילים על הפנים (בתינוקות ובילדים קטנים), או משקפי שמש (בגילאים מבוגרים יותר).


ניתוח לתיקון פזילה החוצה
ניתוח הפזילה מיועד ליישר את העיניים על מנת לאפשר התפתחות טובה של חדות הראיה והתפקוד הדו-עיני.
 
באיזה גיל לנתח את הילד
הורים רבים שואלים באיזה גיל יש לנתח את הילד. השיקול העיקרי בניתוחים אלה אינו הגיל אלא מצב העיניים. כלומר, מצב הפזילה, חדות הראיה, ותפקוד, הראיה הדו-עינית. תוצאות הניתוח בגיל צעיר במידה ואינן מיטביות, עשויות להקשות על התפתחות ראיה דו-עינית טובה בהמשך - ולכן, כל זמן שבגילאים הצעירים הפזילה נשלטת באמצעים שמרניים - עדיף להמתין עם הניתוח לסביבות גיל טרום בית-הספר.

 

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>