קוצר ראיה (Myopia)


כללי

קוצר ראיה (Myopia) הוא מצב בו כוח התשבורת חזק מדי ביחס למבנה העין וזה גורם לריכוז קרני האור לפני הרשתית ולא עליה. כתוצאה מכך חדות הראיה טובה לטווח קרוב, כלומר למרחק קצר, אולם חדות הראיה הולכת ופוחתת ככל שמביטים רחוק יותר. מצב זה שכיח ב 25-30% מהאוכלוסייה בארצות המערב ושכיחותו עולה עד כדי 80% בחלק מארצות המזרח הרחוק.


וקטור אורנית קריסטל שליט קוצר ראייה | ד

 

הגורמים לקוצר ראיה

הגורמים לקוצר ראיה יכולים להיות תורשתיים - מולדים או סביבתיים, כאלה הנובעים מאורח חיינו. במרבית המקרים מדובר במיופיה "פשוטה" בה מופיעות התלונות הראשונות בתחילת גילאי העשרה, ומתבטאות בעיקר בקשיי ראיה של הכתוב על הלוח בכתה, כתוביות בטלויזיה ושלטים ברחוב. ילדים צעירים עשויים להתקרב אל הטלויזיה.

קוצר ראיה גבוה

קוצר ראיה גבוה הקרוי גם מיופיה "פתולוגית" הוא מצב בו כוח התשבורת של העין עולה על  6.0 - דיופטר. מצב זה בד"כ תורשתי. במשפחות רבות הוא מופיע כבר בגילאי הילדות המוקדמת, ולכן מומלץ לבדוק את כל ילדי המשפחה. במצב זה קיים סיכון מוגבר לבעיות אחרות ברשתית העין, כגון חורים וקרעים העשויים להביא להיפרדות הרשתית ופגיעה בראיה. במידה ואלה מתגלים בזמן ניתן לטפל בהם מבעוד מועד למניעת התפתחות הסיבוכים שצוינו. בשל כך מומלץ לכל אדם עם מספר משקפיים הגבוה מ-  6.0 - לפנות לבדיקת הרשתית אצל רופא עיניים מדי 6 חודשים.


הטיפול המומלץ בילדים ומתבגרים

הטיפול המומלץ במיופיה בילדים הינו הרכבת משקפיים. לאלה עם קוצר ראיה נמוך- בינוני, עד מספר 3.0 - לערך, מומלץ להרכיב את המשקפיים רק במצבים המצריכים ראיה חדה למרחק, במיוחד בעת הלימודים בכתה, צפיה בטלויזיה ובסרטים. בעת קריאת ספרים והכנת שעורי בית מומלץ להסיר את המשקפיים. במקרים רבים כשמספר המשקפיים גדול יותר יש להיעזר בהם גם לראיה מקרוב. במתבגרים ניתן להרכיב עדשות מגע ובמבוגרים ניתן לטפל גם בניתוח לייזר. אמצעים אלה עשויים להתאים למרבית המקרים אך לא לכולם, ובדיקת ההתאמה נעשית ע"י המטפל - אופטומטריסט או רופא עיניים. יש לציין כי אמצעים אלה ישמשו לטיפול בילדים רק במקרים חריגים על פי החלטה רפואית. הרכבת עדשות מגע בלילה (Orthokeratology) אינה מומלצת בילדים כיון שיעילותה שנויה במחלוקת וקיים סיכון מוגבר לזיהום בעיניים.

 

למידע עדכני אודות בעיות עיניים, היכנסו עכשיו לערוץ היוטיוב שלנו >>