רוחק ראיה (Hyperopia, Hypermetropia)


כללי

רוחק ראיה ( היפראופיה) הוא מצב בו כוח התשבורת חלש מד ביחס למבנה בעין מה שמביא לריכוז קרני האור הנכנסות לעין מאחורי הרשתית ולא עליה. כתוצאה מכך חדות הראיה טובה יותר כשמסתכלים על עצמים מרוחקים אך היא הולכת ופוחתת ככל שמסתכלים על עצמים קרובים יותר. חשוב לדעת שבמצבי רוחק ראיה במספר גבוה גם הראיה למרחק אינה טובה.

שכיחות

רוחק הראיה הוא מצב שכיח פחות מאשר קוצר ראיה. חלק ממקרי רוחק הראיה הינם תורשתיים, ולכן מומלץ לבדוק ילדים אשר במשפחתם הוא קיים. רוחק ראיה שכיח למדי בתינוקות ופעוטות, אך אצל מרביתם הוא הולך ופוחת או נעלם עם הזמן, ולכן במקרים אלה לרוב אין צורך בטיפול אלא במעקב בלבד.

רוחק ראיה בילדים

בילדים רבים אין כל סימן חיצוני לרוחק הראיה, והאבחנה נעשית בבדיקת שגרתית יזומה. במיעוט המקרים נוצרת פזילה והיא זו הגורמת לפניה לבדיקה הרפואית. יש חשיבות רבה לאבחנה וטיפול בגיל הצעיר כיון שרוחק ראיה הוא אחד הגורמים העיקריים לעין עצלה ופגיעה בראיה. אבחון מוקדם ומתן משקפיים במקרה הצורך ימנעו פגיעה ויאפשרו התפתחות טובה של הראיה.

רוחק ראיה במבוגרים

רוחק ראיה במבוגרים עשוי לגרום כאבי ראש, טשטוש ראיה – בעיקר בקריאה ובעבודה על מחשב, כאבי עיניים, דמעת ותלונות לא ספציפיות.

הטיפול ברוחק ראיה

בילדים הטיפול הוא הרכבת משקפיים. במתבגרים ניתן להציע טיפול בעדשות מגע ובמבוגרים אף ניתוחי לייזר. אמצעים אלה מתאימים בחלק מן המקרים אך לא לכולם, ובדיקת ההתאמה נעשית ע"י המטפל: אופטומטריסט או רופא עיניים. יש לציין כי עדשות מגע ולייזר ישמשו לטיפול בילדים רק במקרים חריגים על פי החלטה של רופאת העיניים.

רוחק ראייה | דוקטור אורנית קריסטל שליט