משקפיים לילדים


משקפיים לילדים עשויים להצטייר בעינינו,המבוגרים,כאביזר חינני ואופנתי. עם זאת, על אף הקוסם הצעיר הארי פוטר והסדרות המצוירות "המיניונים" ו"ארתור", אשר הגבירו את הענות הילדים להרכבת משקפיים, עדיין יעדיפו מרבית הילדים לקויי הראייה לוותר עליהם.
ד"ר ארנית קריסטל-שליט, מומחית לרופאת עיניים של ילדים , רופאה בכירה בבית החולים ומנתחת פזילה , מציינת שלמען בריאותו של הילד, מומלץ שלא להיכנע לילד במקרי סירוב, ולהקפיד על קיום בדיקות עיניים שגרתיות והרכבת משקפיים במקרי הצורך.
ד"ר ארנית קריסטל-שליט מסבירה שבדיקת העיניים הראשונה נערכת לתינוק לאחר לידתו ובטרם שחרורו מבית החולים. מטרת הבדיקה היא לודא חדירת אור תקינה לעין, ולמנוע את הסכנה לנזק לראייה. במידה שאותר ליקוי, כדוגמת קטרקט מולד, יבוצע ניתוח שלאחריו יהיה צורך בהרכבת משקפיים לילדים או עדשות מגע.

משקפיים לילדיםמדוע חשוב לקחת את הפעוט לבדיקות עיניים שגרתיות?

תקופת הינקות והילדות היא קריטית בכל הקשור להתפתחות מערכת הראייה, היות ובמהלכה מתפתחות העיניים וכן המסלולים המוחיים האחראים על פענוח התמונה הנקלטת בהן. בשל זאת מומלץ לקחת את הפעוט לבדיקת עיניים שגרתית אצל רופא עיניים לילדים כבר בגילאי 6-8 חודשים.
ד"ר ארנית קריסטל-שליט מדגישה את חשיבות המעקב אחר תקינות הראייה של הפעוט מכיוון שישנן ליקויים כמו עין עצלה, קוצר ראיה, רוחק ראיה, אסטיגמטיזם או פזילה, בהם ניתן לטפל בגיל הרך, כשבחלק מהמקרים מסתייעים משמשים משקפיים לילדים כאמצעי עזר לשיפור הראיה.
הטיפולים הללו לא יועילו או שיועילו במידה מוגבלת, במידה והחלו רק לאחר גיל 7-8 שנים , בו מסתיימת התפתחותה של מערכת הראיה. כדי לודא שקשיי ראיה לא יפריעו לילד במהלך לימודיו בבית הספר, מומלץ לפנות עם הילד לבדיקת עיניים בטרם יעלה לכיתה א׳, ולודא שראייתו מיטבית.

איך בוחרים משקפיים לילדים?

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מנדבת מספר עצות זהב לבחירה מוצלחת של משקפיים לילדים ,שהחשובה שבהם היא לא להכנע או לוותר לילד, גם אם הוא מתנגד בתחילה להרכבת המשקפיים. ניתן להרגיל את הילד בהדרגה להרכבת המשקפיים תוך מספר ימים, ולהמשיך בהרכבה רצופה לפי הוראות רופא העיניים לילדים.
מומלץ מאוד לשתף את הילד בתהליך בחירת המסגרת וצבע המשקפיים. בעת בחירת משקפיים לילדים, חשוב להקפיד על הבטיחות והנוחות, כיון שבמקרים בהם המשקפיים אינם נוחים לילד, הוא יימנע מהרכבתם. יש להעדיף מסגרת עם תמיכה מתאימה על איזור גשר האף, שאצל פעוטות עשוי להיות רחב ושקוע. חשוב להקפיד שזרועות המשקפיים יאחזו טוב מאחורי כל אוזן מבלי ללחוץ עליה. כל אלה ימנעו החלקה של המשקפים על הפנים וגלישתם על האף. עדשות המשקפיים צריכות להיות מפוליקרבונט (חומר פלסטי), אך לא מזכוכית, על מנת שלא ישברו. חשוב להתאים את מסגרת המשקפיים לגודל ומבנה פניו של הילד, ומומלץ לוודא שהמסגרת קלה וכי הילד אינו יכול להביט בקלות מעליה או מתחתיה.

 

איך בוחרים משקפיים לילדים בגיל הרך? המדריך

הורים למודי ניסיון יודעים שבחירת משקפיים לילדים בגיל הרך איננה משימה של מה בכך. בגילאים הללו קורה לעתים שהם מסרבים להרכיב את המשקפיים, בעוד אנחנו ההורים נתקשה להבין מדוע: האם יתכן שהמספר אינו מתאים? שהמשקפיים אינם נוחים? או שמא אולי מדובר בעניין חברתי? על מנת להבטיח שילדינו אכן ישתמשו במשקפיים, חשוב לוודא שהתאמת המשקפיים נעשית באופן מיטבי. 

ד"ר ארנית קריסטל-שליט מציינת שכשהדבר נוגע לילדים בגיל הרך (גילאי 0-6), כדאי שהבדיקה תתבצע בידי רופא עיניים ילדים, במידת הצורך לפנות לאחר מכן לאופטומטריסט, מהסיבה שרופא העיניים עושה שימוש במהלך הבדיקה בטיפות להרחבת האישונים. הטיפות משתקות זמנית את שרירי העין שאמונים על תהליך האקומודציה (יכולת המיקוש של העין לראייה טובה במרחקים שונים).

 

טיפים לבחירת מסגרת המשקפיים

בהגיענו לבחור משקפיים לילדים, כדאי לזכור שילדים מטבעם אוהבים לקפץ, לרוץ ולהשתולל, לפיכך מוטב להעדיף משקפיים נוחים וקלים, ושהמסגרת שלהם עשויה מחומרים סיליקוניים גמישים, מאחר ולמסגרות ממתכת ופלסטיק קשיח יש נטייה להישבר במהירות. 

כמו כן, חשוב לבדוק ולוודא שהמסגרת מותאמת לרוחב הפנים, שהעדשות אכן מכסות את העיניים באופן שבו הילד מביט מבעד לעדשות גם כשהוא מתבונן כלפי מעלה, שהמסגרת אינה מחליקה מעל לגשר האף ושמוטות המשקפיים באורך הנכון. 

חשוב שהילד ימדוד את המשקפיים בחנות האופטיקה, כדי לוודא שהמסגרת נוחה ואינה מציקה לו. פרט נוסף שכדאי לתת עליו את הדעת הוא עדשות המשקפיים. ניתן לרכוש משקפים עם עדשות פשוטות מפלסטיק, אולם עדשות העשויות מהחומר טריווקס דקות, קלות ונחשבות לבטיחותיות מכולן.

 

שיטות שניתן בעזרתן לעודד ילדים להרכיב משקפיים

בהקשר זה, ראוי לציין שבמהלך בחירת משקפיים לילדים, אין טעם שהעדשות תהיינה עם צפויים ייחודיים דוגמת אנטי רפלקס ואו למניעת שריטות, היות והניסיון מלמד שאלו אינם עמידים בדרך כלל בפני ילדינו המתוקים. 

כאמור, לא אחת קורה שילדים מסרבים להרכיב משקפיים בשל העניין החברתי. תופעה זו מתרחשת בעיקר כשהם נדרשים להרכיב משקפיים לראשונה בחייהם לגן או לבית הספר. אחת הדרכים להתגבר על המכשול היא לשתף את הילד במהלך הבחירה ולאפשר לו לחוש שמתחשבים ברצונותיו והעדפותיו. 

חשוב להחמיא לילד על בחירתו ומראהו עם המשקפיים ולהסביר לו חשיבות הרכבתם. רעיונות מעשיים נוספים הם הקראת סיפורים העוסקים בראיה ומשקפיים, פעילות יוצרת עם הילדים והכנת משקפיים מגלילי נייר, הכנת עוגה בצורה של משקפיים וכדומה.