שאלות נפוצות


כאבי ראש עלולים להצביע על בעיית עיניים. אך לא בהכרח. רצוי לשים לב האם כאבי הראש מופיעים לאחר מאמץ של ראיה או קריאה? האם הם מופעים בשעות הלימודים? לאחריהם? בעת הכנת שיעורי הבית? באיזו תכיפות הם מופיעים? האם הם מופיעים לאחר שינה או מעירים ממנה (במקרה כזה בדרך כלל אין קשר לראיה)? האם הם מלווים בתלונות נוספות כגון בחילות או הקאות? בדיקת העיניים במקרים אלה מיועדת לאיתור בעיות עיניים שעלולות לגרום לכאבי הראש, אך גם לשלילת סימנים לבעיות אחרות. בדיקה זאת מצריכה בדרך כלל הרחבת אישונים.
במקרים מסוימים הטית ראש בעת צפייה בטלוויזיה מצביעה על בעיית עיניים כגון צורך במשקפיים, פזילה או ריצוד (גלוי או סמוי) של העיניים. לכן, יש לפנות לבדיקת עיניים. בחלק מן המקרים לא ניתן לגלות את הסיבה לבעיה בבדיקת עיניים רגילה. במקרים אלה מחליטים האם יש צורך בברור מעמיק יותר. בחלק מן המקרים נעלמת הפנית הראש עם הגיל.
רגישות לאור שכיחה יותר באנשים בעלי עיניים בהירות אצלם כמות הפיגמנט החוסמת את כניסת האור אל העין קטנה יותר. קיימות בעיות עיניים המגבירות רגישות לאור כגון דלקות עיניים אלרגיות, מחלות נדירות של הקרנית או הרשתית ועוד. בבדיקת העיניים יתברר האם ניתן לטפל בבעיה באופן ממוקד או האם מדובר ברגישות כללית שאינה מצריכה טיפול מלבד שימוש באמצעי הצללה על הפנים (כגון צילון בעגלה, כובע רחב שוליים לתינוקות), או במשקפי שמש בילדים בוגרים יותר.
מצבים של קושי בקריאה וכתיבה, בלבול בין אותיות, דילוג על שורות בעת הקריאה וכיוצא בזה מהווים סיבה שכיחה לפניה לבדיקת עיניים. מצבים אלה יכולים לרמז על קושי בראיה, על בעיית מיקוד ופזילה אך לא בהכרח. באם נשללה בעית עיניים יש להמשיך בברור לפי הנחית הגופים המטפלים.
תלונה שכיחה מאוד העלולה להצביע על בעיה בעיניים כגון צורך במשקפיים. יש לפנות לבדיקת עיניים. אם לא נמצאה בעיית עיניים, כדאי לדעת כי ילדים רבים מתקרבים לטלוויזיה פשוט כדי להקל על עצמם להתעלם מגירויים מסיחי דעת הנמצאים סביבם. במקרה כזה יש להרגיל את הילד לצפות בטלוויזיה ממרחק תקין.
מצמוץ עשוי להוות סימן לבעיית עיניים - אך לא בהכרח. בעיות עיניים הגורמות למצמוץ עשויות להיות: פזילה, צורך במשקפיים, גירוי בתוך העין ועוד. רצוי לנסות לשים לב לזמנים בהם מופיע המצמוץ. האם קשור במאמץ לראיה (למשל בעת צפייה בטלוויזיה)? האם המצמוץ מלווה באודם בעיניים או בשפשוף שלהן? האם העין "בורחת" בעת המצמוץ? יש לפנות לבדיקת עיניים. במידה ולא נמצאה סיבה עינית יש להמשיך את הבירור אצל הרופא המטפל.